Шкідники кукурудзи і соняшника та захист від шкідників

Великою проблемою у захисті соняшнику та кукурудзи являються ґрунтоживучі шкідники. До ґрунтоживучих шкідників належать ті, які живуть у  ґрунті в період коли вони спричиняють пошкодження рослини. Більшість таких шкідників являються багатоїдними, тому в цьому плані в кукурудзи та соняшнику спільні проблеми.

Особливістю цих шкідників являється те, що вони живуть приховано. Аграрій при обстеженні поля не завжди може побачити загрозу, або боротися з цими шкідниками може буди вже занадто пізно. Тому найефективнішим  та найдешевшим засобом захисту являється протруювання насіння.

Це інсектицидний системний протруйник насіння зернових культур від ґрунтових шкідників та шкідників сходів. Діюча речовина: Імідаклоприд аба Тиаметоксам:

Рекомендуємо протруйники для протруювання насіння соняшника та кукурудзи:

 

Метакса вартість 24,50$/л

Кайзер Вартість 25$/л

 • Надає повний інсектицидний захист від всіх ґрунтових шкідників та шкідників вегетативної маси.
 • Ефективний при низькому дозуванні.
 • Повний захист культур від моменту посіву до укріплення рослин, забезпечує рівномірність сходів і задану густоту посіву.
 • Довготривалий період захисної дії, захищає як насіння, так і вегетуючу рослину.
 • Системна і контактна дія дозволяє захистити від сисних і гризучих шкідників.

По вегетації проти  шкідників  рекомендуємо препарати із системною та фумігаційною дією. До таких препаратів відносяться наприклад препарати з д.р хлорпірифос, 500 г/л або імідаклоприд + циперметрин, 50 г/л : Нурел Д,  Шаман та інші

Контадор Дуо

Найпоширенішими шкідниками являються:

Підгризаючі совки

До них належать: совка-іпсилон, яра, болотна, озима, оклична. Підгризаюча група совок частіше розмножується масово в лісостеповій зоні. Совка-іпсилон більше пристосована  клімату  Лісостепу й Степу, болотна — до умов Західного Лісостепу й Полісся, а південна стеблова совка — до Степу України.

Найбільш серйозний збиток спричиняє вид Agrotis ipsilon. Якщо зараження не помітити вчасно, гусениці озимої совки в окремі роки можуть завдати значних втрат.

Перші симптоми ураження гусеницею складно побачити. У більшості випадків вони залишаються непомітними. Маленькі дірки, вигризені на перших листках сходів кукурудзи. Ці діри найчастіше розташовані по краю листової пластини, іноді в центрі, або ж симетрично вздовж центральної жилки.

Згодом симптоми більш яскраво виражені:

 • Молоді рослини порвані біля основи стебла;
 • Загальне в’янення рослин з фази 4-6 листків і до фази 10 листків, що свідчить про наявність шкідника. Часто, коли зафіксовано напад шкідника, багато рослин вже вражені;
 • Шкідник швидко пошкоджує рослини, поступово поширюючись по всьому полю;
 • Якщо доторкнутися до личинки, вона тут же згортається.

У рідкісних випадках фіксують пізні пошкодження (в період цвітіння), пошкоджуються вторинні корені, що тягне за собою більш раннє вилягання рослин.

Яйця відкладаються метеликами в свіжозораний м’який ґрунт, де згодом буде зафіксовано найбільший збиток.

За допомогою інсектициду можна легко впоратися зі шкідником, якщо його рано зафіксувати. Однак складно зупинити напад шкідника, коли він знаходитися в стадії розвиненої личинки, оскільки інсектициду контактної дії мало.

Рослини обприскують й запилюють гептахлором, гексахлораном та іншими препаратами.

Дротяники (личинки коваликів)

Симптоми зараження:

 • Ураження насіння, що веде до проблем зі сходами;
 • Всихання листової обгортки качана, найбільш молодого листя;
 • В’янення рослин (фаза 2-3 листків) в разі раннього ураження;
 • Загибель рослини у фазі 2-3 листочків, але частіше починаючи з фази 4 листків до фази 6-7 листків;
 • Кущіння рослин, у яких уражена верхівка;
 • Отвір округлої форми діаметром 1-2 мм на рівні шийки;
 • Присутність личинки (дротяника) жука ковалика, жовтого забарвлення підтверджує діагноз.

Встановлено, що самі жуки для рослин не є небезпечними, шкоди завдають саме їх личинки.

Дротяники (личинки коваликів) – тонкі, видовжені, циліндричні або дещо сплюснуті, мають відносно тверді покриви. Грудні ноги коротенькі, останній сегмент черевця направлений донизу, він слугує за додаткову кінцівку. Личинки розвиваються в  ґрунті до 2-3 років, живляться корінням рослин, часто завдаючи шкоди сільськогосподарським культурам. Для початку весняної вертикальної міграції личинок коваликів необхідне встановлення середньої декадної температури ґрунту на глибині 20 см – +6,5˚С, на глибині 40 см –  +4,7˚С. Для масового переміщення дротяників з глибших шарів ґрунту до верхніх потрібна середня декадна температура на глибині 20 см +8,1˚С, на глибині 40 см –  +8,5˚С.

Дротяники розселяються у вологих регіонах, а також в зонах з великими площами лук. Вони частіше зустрічаються в ґрунтах, багатих органічними речовинами, і якщо в сівозміну включені постійні або штучні луки. Вони рідше зустрічаються на піщаних ґрунтах і на заливних територіях. На полі вогнища ураження розташовані плямами.

При нашесті шкідника прогноз завжди невтішний — оперативних заходів не існує. Суха погода і підсихання верхніх шарів ґрунту можуть змусити дротяника спуститися в більш глибокі шари, де кукурудза вже не сприйнятлива до його нападів.

Існує кілька методів боротьби зі шкідником і попередження його шкодочинності. Пропонується обробити ґрунт аміачними добривами. Вважається, що після їхнього використання дротяники прагнуть покинути межі обробленої ділянки.

Варто також вносити препарати з діючою речовиною біфентрін у нормі 2-2,5 л. і обробляти насіння за 14 та більше днів до посіву. Витрати робочої рідини до 12,5 л/т. Або ж препарати на основі імідаклоприду або тіаметоксаму, норми внесення у кожного препарату різні.

Великою небезпекою для сходів являють несправжні дротяники (личинки жуків чорнишів).

Із чорнишів (Coleoptera; Genebrionidae) найпоширенішими та найшкідливішими є кукурудзяний, піщаний, степовий, чорний, широкогрудий та дерновий. Пошкоджують рослину саме личинки, у весняний та осінній період  насіння,  проросле насіння пошкоджують значно слабкіше. Руйнуються також підземні частини, вузол кущіння, стебло або дрібні корінці.

 

Личинки хруща

Розмноження відбувається за допомогою кладки яєць (вони виглядають великими, брудно-білими), а розвиток – трьома стадіями: личинка, лялечка, доросла особина. Дорослий травневий хрущ живе недовго. Самка відкладає яйця (тільки під землею) за 2-3 заходи, в загальній складності до 70 штук, і при останній кладці гине. Самці вмирають після акту запліднення самки. Особина для кладки яєць завжди повертається в те місце, де сама з’явилася на світ. Виглядає личинка схожа на маленького, але жирного скоцюрбленого черв’яка і відрізняється великою рухливістю.

Довгоносики (звичайний сірий і чорний буряковий)

Небезпечний шкідник багатьох культур у придунайських районах Одеської та південних районах Вінницької областей. Зустрічається в значній кількості на всіх полях, але найсильніше пошкоджує соняшник, кукурудзу.

Зимує в стадії жука. Жуки з’являються на початку весни, в квітні починають відкладати яйця у верхній шар ґрунту Яйцекладка триває до червня. Шкодять жуки, обгризаючи листя рослин та перегризаючи молоді стебла. Іноді зустрічається до 2000 жуків на 1 м2.

 

Пам’ятайте хороший захист – це хороший урожай.  А ми вам в цьому вам допоможемо.

Паросткова муха

Шкідник-поліфаг, що пошкоджує широкий спектр рослин. Особливо великих збитків шкідник завдає, якщо в ґрунті є велика кількість органічних речовин (недавно забиті в ґрунт сидерати або гній).

Доросла особина — це маленька сіра муха, довжиною 4-6 мм. Вона відкладає яйця на поверхню ґрунту. Личинка мухи, з витягнутою передньою частиною тулуба, має довжину 6-8 мм.

Шкідник, який часто зустрічається в умовах холодної, вологої погоди, коли кукурудза слабо росте. Поява паросткової мухи може бути як причиною, так і видимим наслідком іншої проблеми, наприклад, кліматичної.

Паросткова муха

Симптоми:

 • Деяке насіння не проростає (недостатня кількість сходів в рядах);
 • Пожовтіння і загальний слабкий стан рослини;
 • Заражені рослини погано ростуть і навіть гинуть після повного ослаблення.

Для попередження зараження варто застосовувати такі агротехнічні заходи, як зяблева оранка і висів в оптимально ранні строки.

Під час вегетації культури потрібно застосувати інсектицид на основі диметоату або карбофосу.

Шведська муха

Найбільш поширений шкідник кукурудзи. Зустрічається у всіх регіонах, але рідко завдає істотної шкоди посівам, за винятком тих років, коли погодні умови сприятливі для шкідника і несприятливі для розвитку кукурудзи. При такому поєднанні це серйозно знижує потенційний урожай культури. Місцями шведська муха може неодноразово пошкоджувати посіви, завдаючи істотних збитків.

На ранніх фазах розвитку рослини симптоми зараження не завжди помітні. Їх можна помітити вже в фазу 6-7 листків. Прояви шкідника можуть бути різними:

 • Пожовтіння листя у вигляді довгастих плям, сліди пошкоджень комахами уздовж центральної жилки, які можуть привести до деформації листа;
 • Кінчики листочків обгортки склеєні (симптом «ручки-кошики»);
 • Кущіння в результаті блокування верхівки ензимами, які виділяються личинками;
 • На пошкодженнях іноді може розвинутися пухирчаста сажка Ustilago.
Шведська муха

Симптоми ураження шведською мухою зворотні: шкода може бути обмеженою, якщо погодні умови швидко стають сприятливими для росту кукурудзи і якщо точка росту заблокована.

Кукурудза піддається найбільшому ризику нападу шкідниками в період між першим і четвертим листочками. Як тільки рослина досягає фази 5 листків, вона більше не схильна до вражень шкідником. Найбільший збиток завдається на полях або ділянках, розташованих в місцях, захищених від вітру.

Обробка насіння або внесення інсектициду в препаративній формі мікрогранул є рішенням проти мухи. Вносити варто піретроїди, фосфорорганічні сполуки, неонікотиноїди в період активності мух.

Багатоніжки

У деяких зонах вирощування заселяють окремі поля, особливо часто зустрічаються в південно-західних регіонах.

Симптоми зараження:

 • Дрібні корінці об’єднані;
 • При пошкодженні зовсім молоді рослини можуть загинути;
 • Часто рослини слабшають через дефіцит поживних речовин: рослини продовжують рости, але набувають фіолетового забарвлення;
 • Пошкодження багатоніжками призводить до того, що рослини стають менш стійкими до водяного стресу.

Для того, щоб пересуватися і добиратися до коренів кукурудзи, багатоніжки користуються макропорами ґрунту. Пористі, грудкуваті ґрунти, а також ділянки з численними ходами земляних черв’яків сприяють зараженню багатоніжками. І навпаки, ґрунт з малопористою структурою значно скорочує наслідки появи багатоніжок, навіть при високій чисельності популяції. З цієї причини кукурудза на краю поля часто менш пошкоджена.

Пошкоджуючи рослину, багатоніжки зменшують обсяг коренів, посилюючи таким чином дефіцит вологи, як наслідок — зменшення розміру рослин, відсутність качана або ж слабкий налив зерен.

Багатоніжки заселяють окремі поля, тому місцевості повинні оброблятися кожен раз, коли засіваються кукурудзою.

Зараження багатоніжкою часто плутають із присутністю нематодів або нестачею фосфору.

Багатоніжка

Ефективними в боротьбі з багатоніжками є фосфорорганічні інсектициди в мікрогранулах. На додаток до інсектицидів слід провести такі агротехнічні заходи:

 • Складне стартове добриво (18N, 46P) – як мінімум 160 кг / га у фізичній вазі. Заходи, які сприятимуть розвитку кореневої системи, знижують ризик зараження шкідниками.
 • Уникати пухкого ґрунту;
 • Вибирати гібриди з хорошою початковою силою дії;
 • Не сіяти занадто рано.

Нематоди

На кукурудзі зустрічається три види нематод в різних географічних зонах:

 • Ditylenchus dipsaci;
 • Heterodera avenae;
 • Pratylenchus sp.
Нематоди на корінні

Ditylenchus dipsaci

Кукурудза дуже сприйнятлива до цього виду нематоди, навіть якщо чисельність її популяції незначна.

Симптоми:

 • Потовщення основи стебла;
 • Чорні некротизовані ділянки біля основи шийки;
 • Некроз кореневої системи і відсутність основних коренів;
 • Карликовість і раннє вилягання;
 • Локальне ураження колами діаметром площею від декількох до десятків квадратних метрів.

Небезпека виникає на важких ґрунтах, сприятливих для розвитку нематод. Руйнуються ранні посіви за високої вологості ґрунту.

За сприятливих  умов (висока вологість і помірна температура) на кукурудзі може розвинутися кілька поколінь шкідника поспіль. Хоча кукурудза і сприйнятлива до Ditylenchus dipsaci, вона є для неї поганим хазяїном і не сприяє розвитку цього виду нематоди.

Аби уникнути зустрічей з даним шкідником, варто сіяти в пізні терміни, оскільки в зонах ризику ранні посіви можуть сильно пошкоджуватися нематодою.

Коріння, ушкоджене наматодами

Heterodera avenae

Рідко завдає особливої шкоди. За рік розвивається одне покоління. Кукурудза — єдина рослина-господар, тому не сприяє розвитку цього виду нематоди.

Симптоми:

 • Круглі вогнища ураження;
 • Уповільнений ріст, хиткі і низькорослі рослини;
 • Погано розвинена коренева система;
 • Збільшення числа дрібних корінців з потовщенням в деяких місцях.

Небезпека зараження виникає на легких ґрунтах. А волога весна підсилює ризик, сприяючи проникненню личинок.

Pratylenchus sp.

Симптоми зараження:

 • Хворі рослини затримуються в рості;
 • Ці нематоди ушкоджують коріння, що призводить до некрозу, послаблюючи таким чином рослини;
 • Некротичні зони на коренях;
 • У зоні ураження рослина виглядає жовтою;
 • Рослини менші за розміром, іноді спостерігається карликовість.

Небезпека ураження виникає найчастіше на легких ґрунтах, при вирощуванні кукурудзи в монокультурі, так як для цього виду нематод, як і для двох інших, кукурудза — рослина-господар. На піщаних ґрунтах нематода завдає істотної шкоди в період дощів після посівної.

Єдиним способом обмежити збиток від цього виду нематоди є стартове добриво.

Слід вибирати гібриди з високою енергією проростання. При вирощуванні кукурудзи на насіння дозволено застосування препаратів нематоцидів в формі мікрогранул, що знищують шкідника.

Аби вберегти свої посіви від усіх видів нематод, варто протруювати насіння кукурудзи препаратами з діючою речовиною клотіанідин, що захищає корені рослини від 2 поколінь шкідників.

Розанно-злакова попелиця

Розташовується зазвичай під листям біля основи стебла. Вона вприскує в рослину токсичну слину, що має такі наслідки:

 • Інфікована рослина повільно розвивається;
 • Молоде листя покривається поздовжніми тонкими смугами білого кольору, що нагадує симптоми вірозу;
 • Листова обгортка жовтіє, листя зморщується;
 • Смуги надають жовтуватий відтінок всьому полю;
 • Деформація і закручування наймолодших листків;
 • Якщо пошкодження відбувається в фазу 8-10 листків у період формування волоті, то вона атрофується.
Розанно-злакова попелиця

Застосування інсектициду для знищення попелиці в залежності від стадії і чисельності популяції шкідника:

 • У період від появи сходів до фази 7-8 листочків кукурудза дуже вразлива, обробка виправдана тільки при наявності 10-20 особин попелиці на рослині.
 • З фази 8-9 листків до появи волоті рослини в змозі впоратися з 100-200 особинами.

Інсектициди найкраще застосовувати в травні-червні, а також максимально знищувати бур’яни.

Велика злакова попелиця

Попелиця з’являється після застосування рідкого інсектициду групи піретроїдів проти стеблового метелика або озимої совки.

Симптоми зараження:

 • Наявність колоній попелиці на листках нижнього ярусу стебла;
 • Наявність медяної роси на листках, потім — наявність черні.
Велика злакова попелиця

Задля попередження ураження шкідником варто застосовувати такі агротехнічні заходи:

 • Лущення стерні.
 • Посів зернових в оптимально стислі терміни.
 • Знищення бур’янів.

Для боротьби застосовують афіцид та препарати на основі імідаклоприду.

«У цьому році на кукурудзі була і попелиця і стебловий метелик і совка. Попелиця з’явилась на культурі ще до появи волоті. Дещо пізніше — стебловий метелик, а за ним совка. У результаті, заражені були майже все посіви і через це було втрачено приблизно 3% урожаю. Вносили препарат, де діючі речовини імидаклоприд та лямбда-цигалотрин у нормі 100 г/л. Він спрацював по попелиці і повністю знищив її. Але для знищення совки було ще зарано, тому результат був негативним. Аби інсектицидна обробка була максимально ефективною, потрібно проводити її кілька разів. А наразі це економічно не вигідно», — розповідає Віктор Пасічніченко, головний агроном агропідприємства «Орач».

Цикадка

У разі масового розмноження, втрати можуть становити 10-15% від урожайності.

Симптоми:

 • З початку фази 5-6 листків на нижніх листочках рослини спостерігаються білі крапочки;
 • Пошкодження поширюються по вертикалі, на верхні яруси листового апарату.

Серед профілактичних агротехнічних заходів особливе значення має запобігання розвитку і знищення падалиці зернових, яка є резерватором цикадок. Слід уникати ранніх строків сівби озимих та пізніх ярих культур. Обприскування інсектицидами  сходів озимих (крайові смуги) при наявності 50-150 особин/м2. А також інсектициди на основі хлорпірифосу та циперметрину.

Цикадка

Кліщі

Кукурудзу ушкоджують в основному павутинні кліщі, які мають жовто-зелене забарвлення. Небезпека появи кліщів виникає в спекотне літо. Часте використання піретроїдів призводить до знищення супутньої фауни і, як наслідок, розмноження кліщів на кукурудзі.

Симптоми зараження:

 • Зараження рослин по краях поля;
 • Жовто-зелені ділянки на поверхні уражених листків;
 • Побіління, потім всихання листя біля основи стебла;
 • Симптоми поступово поширюються по ярусах листя, від нижнього до верхнього.

Оперативне втручання доцільно в разі, якщо шкідник колонізує листя качана. Рекомендується вносити препарати з основною речовиною абамектин.

Павутинний кліщ

Стебловий метелик

Метелик 25 мм в ширину. Личинка від 2-3 мм до 20 мм, світло-сірого кольору.

Останнім часом, через підвищення температур, шкідник став поширюватися на заході і півночі.

З фази цвітіння до дозрівання:

 • Наявність гусениць в стеблі або качані;
 • Екскременти у вигляді тирси;
 • Зламані квітконіжки;
 • Переломи стебла на рівні ходів шкідника;
 • Перелом квітконіжки і опадання качана.
Гусінь стеблового метелика

Після збору врожаю потрібне ретельне подрібнення стебел, що скорочує осінню популяцію шкідника на 70-80%.

Своєчасна обробка інсектицидами класу піретроїдів, фосфорорганічних сполук забезпечує відсутність шкідника на посівах кукурудзи.

Совка кукурудзяна

Симптоми:

Перше покоління вражає рослини вогнищами в кілька квадратних метрів, поселяючись на рослинах, що ростуть поруч.

 • Всихання і смерть багатьох рослин;
 • Наявність личинок в кореневій шийці;
 • Пошкодження помітні з фази 3-4 листків і закінчуючи в фазах 10-12 листка;
 • Наявність великих проколів біля основи стебел найбільш великих рослин кукурудзи.
Кукурудзяна совка

Друге покоління:

 • На стеблі, квітконіжці і качані — ходи і екскременти у вигляді тирси;
 • Більш численна популяція розселяється біля основи стебла.

У зв’язку з появою шкідника, у рослин починають ламатися стебла, відбувається вилягання, у результаті чого культура втрачає качани.

Для попередження появи шкідника потрібно подрібнювати пожнивні залишки і кореневі шийки.

Коли шкідники досягають другого покоління, то необхідне обприскування з повітря або обробка трактором з високим кліренсом. На ділянках з високою чисельністю шкідника доцільно кукурудзу прибирати на силос.

Західний кукурудзяний кореневий жук

Найбільшому ризику піддаються поля, де кукурудза вирощується як монокультура. Поширений шкідник переважно на глинистих ґрунтах, які через свою природну пористість створюють сприятливі умови для яйцекладки і виживання личинок.

Найбільшої шкоди рослинам завдають саме личинки:

 • На полі пошкодження розташовуються вогнищами або плямами;
 • Опорні корені з’їдають;
 • Типове вилягання з симптомом шиї лебедя;
 • Качан з відсутніми зернами часто є ознакою водного стресу, викликаного відсутністю коренів.
Західний кукурудзяний жук

Але і дорослі особини можуть завдати шкоди:

 • До фази цвітіння дорослі особини харчуються листям. Потім вони поїдають нитки качанів. Спостерігаються досить широкі знебарвлені смуги на листових пластинках, обрізані нитки качанів, згризені зерна.

Для того, щоб шкідник не з’явився на засіяних площах, варто дотримуватись сівозміни, заміняти пізні посіви більш ранніми, щоб у рослин встигла розвинутися потужна коренева система. Крім того, важливо використовувати стійкі гібриди, що здатні швидко регенерувати кореневу систему, що йде в більш глибокі шари ґрунту.

З хімічних заходів боротьби основним є обробіток рослин пестицидами проти жуків та внесення в ґрунт при сівбі гранульованих препаратів проти личинок західного кукурудзяного жука.

Фото та матеріали

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Позначки:,