Хвороби озимих ранньою весною.

Рослини озимої пшениці впродовж онтогенезу можуть уражатися різними хворобами, що супроводжується зниженням врожайності та якості зерна. Втрати від хвороб складають щонайменше 10-20% від потенційної врожайності. У зв’язку із сучасною інтенсифікацією виробництва шкодочинність збудників підвищується, а втрати можуть перевищувати 50%.

ЗАМОВЛЯЙТЕ У НАС
НасінняГербіцидиДобриво

Запрошуємо до співпраці!

Для отримання консультації та замовлення товару Телефонуйте!

✆0676613009 ✆0662156358

В НАС МОЖЕТЕ ПРИДБАТИ ФУНГІЦИДИ. ТЕЛЕФОНУЙТЕ!

Фунгіциди $/л ціни з пдв станом на березень 2020. Уточнюйте!

 • Рекс Дуо 23,46
 • Авіатор 49,85
 • Альто Супер 32,97
 • ДОТ аналог Альто Супер 23$/л
 • Тілт Турбо
 • Абакус
 • Солігор
 • Болівар Форте 26$/л
 • Карбендазим від 7,65 $/л
 • Флутриафол від 14,50 $/л

Волога та  тепло забезпечує сприятливі умови для розвиткухвороб.  Далі наведено залежність хвороб від середньодобової температури.

У системі захисту озимої пшениці виділяють 4 періоди внесення фунгіцидів, які співпадають з її критичними періодами вегетації і формування врожаю:

 • Т0 – застосування у період кущіння (ВВСН 21-29).
 • Т1 – застосування на початку виходу у трубку (ВВСН 30-32).
 • Т2 – застосування у період виходу прапорцевого листка-розвитку колоса (ВВСН 37-49).
 • Т3 – застосування у період колосіння-цвітіння (ВВСН 51-69).

Т0 – застосування фунгіцидів у період кущіння (ВВСН 21–29). Цільовими об’єктами є борошниста роса, септоріоз листя і ламкість стебел. Фунгіцидна обробка припадає на осінній період або на початок весни (розтягнутий період відновлення вегетації) за раннього розвитку хвороб і на високому інфекційному фоні. У період кущіння після проходження стадії яровизації рослини озимих зернових формують колосковий стрижень, що надалі визначає можливість закладення колосків у колосі. Вже на цьому етапі визначається можливий потенціал урожайності.

За низької температури менше 10 градусів застосовують обробку контактними фунгіцидами або добривами з фунгіцидною дією для санації ( пригнічення) хвороб. Наприклад Карбендазим, Сульфат міді, Сульфат цинку, Кафос (фосфіт калію)

Також профілактично, можна  рекомендувати таку схеми захисту:

Профілактично проти борошнистої роси та септоріоза листя: Карбендазим 0,5 л/га + Флутріафол 0,3-0,5 л/га.

За середньодобової температури понад 10 градусів рекомендується застосовувати фунгіциди з системною дією. В залежності від хвороб застосовують препарати що містять: протіоконазол, пропіконазол, епоксиконазол, метконазол, прохлораз та їх комбінації…

Рекомедуємо прчитати: “ЭФФЕКТИВНОСТЬ ФУНГИЦИДОВ НА ЗЕРНОВЫХ”

Випрівання – один з основних факторів, що значною мірою загрожує озимим колосовим культурам. Зазвичай зустрічається на посівах ранньою весною після танення снігу. Тривале перебування під глибоким сніговим покривом призводить до вуглеводного виснаження та розкладання органічних речовин. Така небезпека загрожує ослабленим озимим, після тривалого перебування під снігом за температури ґрунту від +2 до +4°С.
За посиленого розвитку снігової плісняви, склероціальної і тифульозної гнилей відбувається суттєве зрідження чи повне знищення посівів. У такому випадку площу пересівають або підсівають ярову культуру.

Фузаріозна снігова пліснява

 

Розвивається під глибоким сніговим покривом, який залишається на незамерзлому ґрунті протягом довгого часу. Сніговий покрив позбавляє рослину світла і створює сильну ізоляцію. Температура зберігається від 0 до +1°С на поверхні ґрунту. В наслідок цього фотосинтез призупиняється і запаси вуглеводів, які служать джерелом енергії – виснажуються. Розпад білків та накопичення токсичних сполук азоту  інтенсифікуються. В результату озимі стають сприятливими до збудника — F. avenaceum Saccardo.

Міцелій починає заражати озимі ще з осені. Після танення снігу на листках з’являється водяні плями, які покриваються спочатку білим, а пізніше рожевим павутинним нальотом. З великим утворенням нальоту, листя злипаються, втрачають зелений колір та починає гнити. При сильному ураженні часто спостерігається відмирання листя і навіть вузла кущення, що призводить до повної загибелі всієї рослини. В епіфітотійні роки розвиток хвороби становить 40-50%, загибель – 15-20%.

Фактори, що сприяють розвитку хвороби:

 • ослаблення рослин в результаті несприятливих умов;
 • висока вологість при відносно низькій температурі +4°С на весні;
 • підвищенні дози азотних добрив;
 • повторні та загущенні посіви.

Склеротиніоз

Склероціальна гниль (склеротиніоз) з’являється рано весною, одразу після звільнення посівів від снігу. Збудник захворювання є Whetzelinia borealis M Chochr. На листках і стеблах озимих утворюється сірий наліт з ватоподібним пластівчастим скупченням міцелію. Нижня частина стебла і листки згнивають, стають коричневими і сухими.

В місцях накопичення великої кількості міцелію весною формуються склероції розміром 1,5-6 х 1-3 мм. Протягом літа склероції дозрівають, знаходяться на поверхні ґрунту, або на відмерлих листках уражених рослин.  Потрапивши в ґрунт вони зберігаються до осені (рідше до весни), проростають утворюючи апотецій 2,5-6 мм в діаметрі. Вони являються джерелом первинного зараження сходів озимих культур.

Висока шкодочинність склеротиніозу спостерігається:

 • на ослаблених рослинах;
 • коли сніг лягає на непромерзлу землю;
 • при надмірній вологості ґрунту і порівняно низькій температурі навесні при зимових відлигах.

Тифульоз

В Україні кожного року збільшується кількість полів озимих , що уражені тифульозом. Хвороба з’являється вогнищами на сходах восени та після танення снігу весною. Найбільшого поширення хвороба набула в Західному регіоні та на сході України.

Тифульоз вражає всі озимі культури, але особливо до дії цієї хвороби чутливий озимий ячмінь. Уражені рослини мають темно-зелене забарвлення, вузол кущення руйнується, надземна частина легко відділяється від коріння. Зазвичай збудником тифульозу є базадіальний гриб Typhula incarnata Lasch. Зимує у вигляді склероцій, а з весною починає атакувати рослину. Склероції зберігаються у ґрунті і на рослинних рештках протягом літа. Восени при високій вологості ґрунту і повітря, при температурі 2-10°С склероції проростають, утворюють міцелій, який розростається між піхвами листя, у кореневій шийці рослин і на поверхні ґрунту.

При значному випріванні озимих ярові культури доводиться пересівати або підсівати. При більш слабкому ураженні рослини можуть одужати, якщо навесні своєчасно провести підживлення посівів азотними добривами і боронування.

Фактори, що сприяють розвитку хвороби:

 • ослаблення рослин в несприятливих умовах (холодна і сира осінь, тепла зима з рясними снігопадами, холодна затяжна весна);
 •  незбалансоване внесення азотних добрив;
 •  важкі запливаючі ґрунти;
 •  ділянки, що зарослі пирієм повзучим.

 

Септоріоз на пшениці

збудники – гриби Septoria tritici Rob. et Desm., S. graminis Desm. та ін.

На даний момент серед плямистостей листя пшениці септоріоз займає одне із перших місць за шкідливістю та поширенням і є одним із найбільш прогресуючих захворювань культури в Європі та світі.

 Ознаки ураження листя пшениці септоріозом: а – споровместіліща (пікніди) на відмерлих листках; б – вихід суперечка з пікнід при вологій погоді; в, г, д – плями на листі з чорними точками пікнід

Цієї весни – найбільш ймовірна хвороба на озимій пшениці. Висока вологість при плюсових (> + 8 … + 10 С) температурах повітря сприяли розвитку збудника септоріозу з споровмістилищем (пікнід), що знаходяться на відмираючих листках

Діагностична ознака в цей період         – плями розміром 3-5 мм і більше, на зелених  листках – світлі або світло-бурі, з окантовкою або без неї, обов’язково – з чорними точками пікнід . Світлі, майже білі плями добре помітні на зеленому тлі листових пластинок.

Сильно уражені нижні листки можуть відмирати, але на бурих відмерлих тканинах чорні точки пікнід також чітко проглядаються, тому діагностувати септоріоз в цей період нескладно.

Фунгіцидні обробки проти септоріозу проводити при температурі вище +12 С препаратами, що містять діючі речовини триазольної групи –     тебуконазол, пропіконазол, епоксіконазол, протіоконазол).

Борошниста роса на пшениці і ячмені може виявлятися на добре розвинених з осені посівах. Збудник – гриб Blumeria graminis (DC) Speer.

Фото. Ознаки ураження листя пшениці борошнистою росою: а- пожовтіння перезимували уражених з осені листя; б – бурий наліт на перезимувалих листках; в – острівці зелених тканин навколо подушечок борошнистої роси на старих листках; г – білий борошнистий наліт нещодавно утвореного спороношения

Характерні ознаки:      розрізняються залежно від місця локалізації. На  перезимували листках – це подушечки борошнистого нальоту брудно-сірого або бурого кольору

 •  Сильне ураження  нижніх листя супроводжується їх пожовтінням, але безпосередньо навколо подушечок  борошнистої роси на пожовклих тканинах зберігаються острівці зеленого кольору (фото 4 б, в ).
 • На верхніх молодих листках – світлий паутіністий наліт або білі подушечки недавно  сформованого спороношения ( фото 4 г ).

Сітчастий гельмінтоспоріоз на ячмені. Збудник – гриб Drechslera teres    

Фото . Різні типи ураження листя ячменю сітчастим гельмінтоспоріозом

Розвивається як системна інфекція з насіння або в результаті перенесення з рослинних залишків або падалиці.

Дуже часта хвороба на ячменях в останні роки. Вимагає контролю, починаючи з самих ранніх фаз розвитку рослин, тому що ефективність лікування напряму залежить від часу застосування фунгіцидів і тим вища, чим швидше після виявлення симптомів проведена обробка.

Характерні ознаки:      дуже різноманітні і залежать від сортових особливостей ячменю:

 1. у вигляді сітчастого малюнка на листі; 2) овальні розпливчасті бурі плями з більш темним центром ( фото б); 3) дрібні темно-бурі плями і точки (     фото  в ).

Пятнистости ячменя. Ринхоспориоз (Rinchosporium secalis), Сетчатая пятнистость (Drechslera teres), Рамуляриозная пятнистость (Ramularia collo-cygni), Темно-бурая пятнистость (Drechslera sorokoniana) и неспецифичные пятнистости.

Пиренофороз, желтая пятнистость пшеницы Drechslera tritici repentis

Бурая ржавчина (Puccinia recondita) и другие ржавчины зерновых культур

 

 

Завантажити: Грибні хвороби зернових культур 

Спільне видання сільськогосподарського видавництва Ландвіртшафтсферлаг Мюнстер-Хілтруп
і БАСФ АГ, Лімбургерхоф

Джерела:

ПУБЛІКАЦІЇ ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ ДЛЯ ВАС ЦІКАВИМИ
data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="2" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">

 • https://infoindustria.com.ua/na-yaki-hvorobi-ozimih-chekati-rannoyu-vesnoyu/