Вся правда про деструктори стерні

Останнього часу на ринку з’явилися препарати абсолютно нового призначення, які раніше в традиційній агрономії не було. Йдеться про так звані деструктори. Невже вони необхідні  практикам? Маєте що додати – залишайте коментар!

 

Пропонуємо  🌽Насіння Кукурудзи, 🌻Насіння Соняшника ,💰Мікродобриво

💧Засоби захисту рослин:(Гербіциди, Фунгіциди, Інсектициди, Прилипач...)

для пшениці, для сої, для соняшника, для кукурудзи...  

⚠️100% Оригінал 📝ПДВ 🛒ОПТ та Роздріб 🚚Доставка по Україні 👨‍🌾Консультація агронома

 ☎(066) 215-63-58 ☎(067) 66-13-009 ✉КОНТАКТИ , 📲Telegram-канал

Що таке деструктори стерні?

Деструктори стерні – нова група препаратів, про які 5–10 років тому ніхто нічого не чув. Деструктор рослинних решток (рос. деструктор стерни)— це препарат, який сприяє пришвидшенню розкладання рослинних решток у ґрунті, пригніченню патогенної мікрофлори та оздоровленню ґрунту. В Україні та світі найпоширенішими є деструктори біоло­гічного походження.

Їх розділяють наступні групи: мікробні препарати (грибного і бактеріального походження) та активатори мікрофлори (гумінові речовини, поживні середовища, біологічно активні сполуки тощо.).

Дані групи деструкторів широко представлені на ринку України. На нашу думку, серед представлених препаратів, найбільш ефективними є деструктори стерні на основі грибів роду Trichodema, так як у своєму складі вони вже містять повний комплекс целюлозолітичних ферментів, які починають розкладання соломи відразу після внесення. Інша частина виділяється в процесі життєдіяльності гриба в ґрунті.

Суттєвим вкладом, окрім деструкції та формування резерву подальшого живлення рослин, є застосування препаратів в біологічній боротьбі з хворобами сільськогосподарських культур, в тому числі білої гнилі (Sclerotinia sclerotiorum) і фузаріозів. Препарати, які містять у своєму складі грибкові спори Coniothyrium minitans і Trichoderma atroviride, тим самим, створюють дієву допомогу в охороні ґрунтів і профілактиці даних хвороб. Це єдині паразити, здатні ефективно боротись проти грибків S. Sclerotiorum і фузаріозів в польових умовах. Як показує практика, паразитичний гриб Trichoderma atroviride ефективно знищує спори фузаріумів уже в ґрунті, тому застосування препаратів за участю Coniothyrium minitans і Trichoderma atroviride одночасно забезпечить не лише мінералізацію пожнивних решток, а й профілактику з поширення патогенів, інтенсивного розмноження спор та утворення мікотоксинів.

За результатами спостережень провідних науковців позитивний вплив дії паразитичної плісняви проявляється також і в ураженні інших спор патогенної мікрофлори, таких як Pythium, Rhizoctonia і Botrytis. Слід зауважити, що Trichoderma atroviride має суттєву стимулюючу дію не тільки на розклад органічної речовини, але і на динаміку росту рослин, їх стійкість та покращення захисних реакцій (холодостійкість, жаростійкість, посухостійкість).

Беззаперечним фактом є те, що деструктори стерні бактеріального походження сприяють розмноженню всіх видів мікроорганізмів, які беруть участь у процесі розкладу, а гриби відіграють одну з провідних ролей в складному і багатоетапному процесі розкладання целюлози. Завдяки їх ферментному комплексу забезпечується руйнування целюлози на прості цукри, які потім служать джерелом живлення іншим мікроорганізмам. Проте, ефективність застосування деструкторів на основі бактеріальних мікроорганізмів часто залежить від наявності в ґрунті уже активних рас грибів.

Які варіанти сприяють пришвидшенню розкладання рослинних решток?

 1.  Внесення компенсаційного азоту для годівлі диких грибів та бактерій – орієнтовно 10-12 кг/т решток (АЗОТ ДЛЯ МИНЕРАЛИЗАЦИИ РАСТИТЕЛЬНЫХ ОСТАТКОВ И КАК ПИТАНИЕ ДЛЯ РАСТЕНИЙ)
 2. Внесення деструктора з азотом (15-25 кг/га карбаміду)

Що потрібно для ефективної роботи дестуктора?

Аграрії нерідко нарікають на його малоефективність. Проте, як показує «розбір польотів», серед найбільш вагомих причин такого стану можна виділити три: внесення препаратів проводиться в пересушений ґрунт; час заробки препаратів після внесення не повинен перевищувати 2-4 годин, адже мікроорганізми гинуть під сонячним випромінюванням; при виборі декструктора необхідно враховувати чутливість мікроорганізмів до гербіцидів.

 • Для ефективної роботи деструктора повинна бути волога та позитивні температури.
 • Деструктор треба вносити в хмарну погоду або з одночасною заробкою в грунт – під впливом ультрофіолетових променів бактерії гинуть.
 • І головне, ефективність дії декструкторів стерні зростає при сумісному їх внесенні з біологічно активними сполуками гумінової або амінокислотної природи, азотовмісних та сірковмісних добрив.

Інструкція використання диструкторів стерні.

Для отримання найкращого результату, препарат вносять по подрібненим пожнивним решткам відразу після збору урожаю. Найкраще вносити з карбамідом, оскільки для живих бактерій він більш щадний. Норма внесення карбаміду 10-15 кг на гектар при нормі витрати рідини 200- 300 л / га.

Порядок застосування препаратів із розрахунку на 5 га поля пшениці наступний.

 1. В об’ємі 1000 л води розчинити  деструктора целюлози .
 2. Розчинити при бажанні  Гумат Калію .
 3. Суміш перемішати до повного розчинення інгредієнтів.
 4. В отриманий розчин ввести 10–25 кг аміачної селітри або 15–25 кг карбаміду, розмішати до повного розчинення.
 1. Провести обробку поля отриманим розчином.
 2. Здійснити дискування грунту зразу після внесення робочого розчину, проте не довше ніж впродовж 2–3 год.

Описана технологія деструкції стерні забезпечує грунт біологічним азотом, фосфором, калієм і дозволяє зменшити до 30% внесення у грунт мінеральних добрив, стимулює рівномірний ріст рослини, підвищує її стійкість до хвороб, що в кінцевому рахунку забезпечує високі врожаї.

Що обрати – деструктор стерні чи спалювання?

Випалювання стерні, сухої рослинності та її залишків на полях, уздовж доріг та лісосмуг забороняється на законодавчому рівні.

Згідно ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) випалювання рослинності або її залишків без дозволу відповідних органів карається штрафом, який визначається у наступному розмірі:

– для цивільних осіб – від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

– для посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, згідно ст. 245 Кримінального Кодексу України “Знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу” порушник може нести і кримінальну відповідальність, а саме: обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, – караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Чому заборонено випалювання стерні:

 • спалення рослинних залишків призводить до забруднення повітр’я на величезних просторах, що завдає шкоди здоров’ю та навколишньому природному середовищу (при спалюванні стерні на 1000 га в атмосферу виділяється до 500 кілограмів окислів азоту, 370 кілограмів вуглеводнів, 3 тонни золи, 20 тонн вуглекислого та чадного газу);
 •  у наслідок випалювання, посилюються процеси водної та вітрової ерозії земель, що призводить до деградації грунтів та інших негативних наслідків;
 •  знищуються місця гніздування птахів, місця перебування та знаходження тварин, усього видового складу тваринного та рослинного світу, що порушує природний баланс;
 •  випалювання має негативний вплив на мікрофлору грунтів, погіршує їх структуру та збіднює їх (втрата гумусу в верхньому шарі грунту при спалюванні пожнивних залишків становить близько 1,3 тонни на гектар, для компенсації таких втрат необхідно внесення органічних добрив в обсязі близько 13 тонн на гектар);
 •  дуже часто саме спалення рослинних рештків стає причиною пожеж, які завдають значної шкоди навколишньому середовищу.

Солома, яку спалюють на полях, – це, перш за все, органічне добриво. Одна тонна соломи еквівалентна 3-4 тоннам гною. Подрібнена і рівномірно розкидана по поверхні, вона покриває поля, зберігаючи вологу і захищаючи грунт від різких температурних перепадів.

Родючість і деструктори стерні

При чому тут деструктори? – Вони дозволяють зменшити швидкість деградації грунтів, збільшити кількість видів корисної ґрунтової мікрофлори та її біомасу до 5-7 т/га і тим самим підтримати біологічну активність грунту, зробити його живим і здоровим.

До основних переваг використання біологічних деструкторів відносять:

– прискорення розкладання рослинних залишків;

– повернення поживних речовин у ґрунт (збагачення його поживними речовинами, покращення структури і родючості ;

– пригнічення патогенної мікрофлори типу Pythium, Verticillium, Helminthosporium, Fusarium, Alternaria, Rhisoctonia;

– зменшення витрат на азотні добрива (аміачну селітру на 60-80%);

– сприяння формуванню корисної ґрунтової біоти;

– підвищення врожайності наступної культури.

За рахунок чого деструктори стерні ефективні ?

За використання деструкторів стерні з’явилася можливісь повертати у грунт поживні речовини, зокрема цінну органіку.  Найпростіший спосіб – використовувати те, що лежить буквально під ногами – рослинні рештки після збору урожаю. Саме рослинні рештки – стерня, солома – є незамінним матеріалом для ґрунтоутворення з накопиченням гумусу. Наприклад, при загальному врожаї біомаси озимих зернових 120-160 ц/га в ґрунт повертається до 40-60 ц/га соломи; у посівах ярих при біомасі 80-120 ц/га – до 30–35 ц/га. Спалювання соломи через загрозу розповсюдження збудників хвороб і шкідників, які в ній накопичуються, призведе до знищення ґрунтових мікроорганізмів, які забезпечують життя рослин.

Завдяки дії деструкторів стерні розвиток патогенів і шкідників стримується. Рештки рослин ефективно розкладаються і переробляються у необхідні рослинам поживні речовини. Відомим є факт, що в результаті розкладання соломи в ґрунт повертається до 40 кг азоту і калію, 20 кг фосфору, 2,5-2,9 т вуглецю, не враховуючи цілої низки інших макро- і мікроелементів. Крім цього, солома дає можливість зробити ґрунт рихлим, поліпшити його вологоутримуючу здатність, захищає його від висушування та ерозії.

Отже, деструктори стерні покликані прискорювати процес розкладання решток,  покращувати фітосанітарний і фізико-хімічний стан грунтів.

Які різновиди деструкторів існують?

Різновиди деструкторів Переваги Недоліки деструкторів
Активізуючі добавки (мікро-

та макродобрива, гумати тощо)

Стимулюють розвиток аборигенних мікроорганізмів(м.о.) – Відбувається стимуляція розвитку як корисних, так і патогенних мікроорганізмів (м.о.)

– Низький коефіцієнт розкладання

– Нестабільна дія при несприятливих погодних умовах

Ферменти (целюлаза та інші) Прискорюють розкладання пожнивних решток – Не оздоровлюють ґрунт

– Мають високі норми внесення

– Втрачають активність за несприятливих умов

– Малий термін дії

– При розкладанні слугують джерелом живлення для патогенів

Препарати, в складі яких тільки окремі види бактерій,

зокрема неспорові, чутливі до опромінення, такі як дріжджі або молочнокислі бактерії тощо.

Продукують вітаміни, амінокислоти, корисні органічні кислоти та інші БАР, які пригнічують розвиток патогенів, беруть участь у детоксикації анаеробних та інших продуктів розкладання. – Вузький спектр дії

– Низька вірогідність приживання на пожнивних рештках

– Великий відсоток загибелі від ультрафіолету та кисню

– Низька здатність до деструкції лігніну, пектину, целюлози

Комплексні висококонцентровані препарати, в складі яких є ферменти і мікроорганізми різних таксономічних груп (азотфіксуючі, фунгіцидні, фосфор- і калій мобілізуючі, целюлозоруйнівні та ін.) у споровій або капсульованій формі – Комплексна та пролонгована дія:

– Забезпечують швидке кероване розкладання решток, з подальшою мінералізацією та гуміфікацією

– Пригнічують розвиток патогенів та шкідників, які потрапляють у ґрунт з пожнивними рештками

– Продукують БАРи, чим прискорюють розвиток корисної аборигенної мікрофлори

– Стійкі до негативних природних факторів

– Оздоровлюють ґрунт та підвищують його родючість

– Забезпечують гарантований економічний ефект

– Деякі штами мікроорганізмів вразливі

до ультрафіолету

На ринку є чимало деструкторів стерні. Як обрати кращий?

Перш за все, це мають бути комплексні висококонцентровані препарати, в складі яких повинні бути ферменти і мікроорганізми різних таксономічних груп у споровій або капсульованій формі. Доведено, що витіснити патогени, зайняти свою екологічну нішу можуть тільки препарати з високим вмістом корисних бактерій і мікроміцетів. Концентрація їх повинна бути не менша, ніж 1х109 КУО/мл препарату.

Будьте уважні й до вартості препаратів. Зазвичай при низькій ціні – великі норми внесення. Оптимальна норма внесення у комплексних деструкторів – (1-2) л на 1 га. Деструктори стерні повинні мати широкий  спектр дії та одночасно виконувати декілька функцій: переробляти органіку, захищати від хвороб, брати участь у покращенні росту та розвитку рослин.

Якісними можуть бути препарати, які виготовляють  спеціалісти, що обізнані з селекцією, створенням умов асептики, фізіології та біохімії мікроорганізмів. Тільки так можна отримати препарати з найактивнішими штамами та заданими властивостями, які не втрачаються під час тривалого зберігання та під час застосування.

Щоб пересвідчитися в ефективності деструкторів стерні, запитуйте про досвід їх застосування, який повинен бути не менше 3-х років, ознайомлюйтеся з актами ефективності, запитуйте контакти господарств, які використовували деструктори.

На що звернути увагу при виборі деструктора?

1. Склад Найбільш ефективні деструктори стерні – це комплексні висококонцентровані препарати.
2. Концентрація Тільки при високій концентрації, корисні м.о. та гриби займають екологічну нішу, витісняючи патогени. Концентрація повинна бути не менша ніж 1×109 КУО/мл препарату.
3. Норма внесення Будьте уважні, зазвичай при низькій ціні – великі норми внесення. Оптимальна норма внесення у комплексних деструкторах – 1-2 л на 1 га.
4. Спектр дії (вузький чи широкий) Деякі виробники пропонують разом з деструкторами ще ряд різних препаратів (фунгіцидів, активаторів і т.д.), це в свою чергу призводить до збільшення грошових витрат на 1 га.

Комплексні препарати мають широкий спектр дії та вирішують комплекс різних проблем.

5. Досвід застосування Запитайте у виробника про досвід застосування (мінімум за 3 роки), акти ефективності, контакти господарств, які використовували деструктори.
6. Термін придатності Термін придатності якісних деструкторів не менше 6 місяців.

 

В останні роки серед агровиробників набув популярності комплексний біодеструктор стерні Екостерн, Целюлад, Ефект Біо.

Практичний досвід дозволяє системно спостерігати:

 • підвищення урожаю після застосування препарату , поліпшення стану ґрунту (підвищується його рихлість та вологоємкість), збільшення вмісту рухомих форм К та Р;
 • активний розвиток корисної мікрофлори, яка сприяє підвищенню коефіцієнту засвоєння рослиною поживних речовин;
 • зменшення чисельності збудників хвороб: Ustilago zeae Beckm, Aspergillus, Fusarium, Rhizopus, Gliocladium тощо.

Пропонуємо розглянути приклади застосування деструктора стерні в різних господарствах України.

Джерела:

Позначки: