ПРИГОТУВАННЯ БАКОВОЇ СУМІШІ

Переваги застосування бакових сумішей препаратів в технологіях захисту й догляду рослин очевидні. Вони дозволяють підвищити економічну ефективність заходів, покращити продуктивність праці, мінімізувати пестицидне навантаження на ґрунт шляхом зниження норм витрат кожного препарату та зменшити кратність обробок й відповідно механічні пошкодження урожаю.

ПРИГОТУВАННЯ БАКОВОЇ СУМІШІ — ВАЖЛИВИЙ ЕТАП В ТЕХНОЛОГІЯХ ЗАХИСТУ РОСЛИН

Сьогодні на ринку ЗЗР є готові фабричні суміші препаратів, що мають в своєму складі два й більше компонентів. Це гербіциди проти дводольних бур”янів з інсектицидами, комбінації інсектицидів і фунгіцидів і т.д. Але подібний підхід не розкриває весь потенціал методу комплексного застосування препаратів. Виробники пропонують готові суміші тільки для типових ситуацій, комбінуючи лише найбільш перевірені з точки зору сумісності компоненти. Але поза увагою лишаються потенційно ефективні комбінації пестицидів, макро й мікродобрив, стимуляторів росту рослин.

Пропонуємо  🌽Насіння Кукурудзи, 🌻Насіння Соняшника ,💰Мікродобриво

💧Засоби захисту рослин:(Гербіциди, Фунгіциди, Інсектициди, Прилипач...)

для пшениці, для сої, для соняшника, для кукурудзи...  

⚠️100% Оригінал 📝ПДВ 🛒ОПТ та Роздріб 🚚Доставка по Україні 👨‍🌾Консультація агронома

 ☎(066) 215-63-58 ☎(067) 66-13-009 ✉КОНТАКТИ , 📲Telegram-канал

Щоб повноцінно реалізувати потенціал складних бакових сумішей, господарства самостійно їх готують і активно застосовують.

Приготування бакової суміші — це не механічне змішування довільно підібраних компонентів. Це сфера складної органічної хімії у поєднанні з вимогами агрономічної науки. Деякі фермери необдумано змішують різні препарати, що в кращому випадку просто зробить суміш неефективною, а в гіршому створить ряд небезпек:

 • шкоду культурним рослинам (інтоксикацію або антагоністичну дію);
 • вихід з ладу техніки (обприскувачів);
 • перевитрати недешевих препаратів;
 • отруєння персоналу;
 • шкода навколишньому середовищу.

Підготовка суміші вимагає спеціалізованих знань та точного дотримання порядку та технології приготування сумішей. Необхідно врахувати наступні фактори:

 • фізико-хімічна сумісність основних компонентів і допоміжних речовин (поверхнево-активних речовин, розчинників), складу води, що застосовується;
 • біологічна сумісність компонентів, їх сумарну дію (синергетичну, нейтральну або антагоністичну) на шкідників, бур”яни і культурні рослини;
 • оптимальні строки обробки рослин для кожного препарату;
 • фазу розвитку культурних рослин і бур”янів;
 • погодні умови.

Основна інформація щодо характеристик препаратів наводиться на тарних етикетках та в інструкціях, які додаються до ЗЗР, добрив та стимуляторів. Крім цього, існують спеціальні таблиці хімічної сумісності препаратів. Але виробники швидко оновлюють номенклатуру хімічних засобів, тому наявна інформація не може відобразити всіх можливих варіантів і нюансів застосування.

Для того, щоб уникнути можливих помилок та невдач в приготуванні бакових сумішей, існує ряд правил та технологій, випробуваних часом та широкою практикою. Знаючи й дотримуючись їх, можна уникнути проблем, які згадувались вище.

ОСНОВНІ ПОМИЛКИ ПРИ ПРИГОТУВАННІ БАКОВИХ СУМІШЕЙ

Під час приготування робочих розчинів на кінцевий результат впливає багато факторів. Їх взаємне узгодження — непросте завдання, тому на цьому етапі можуть виникати різноманітні помилки.

Невірно вибраний строк обприскування. Вибір для суміші препаратів з відмінними строками застосування — на практиці стає однією з основних причин невдач.  Якщо поєднуються заходи захисту культури й догляду за нею — необхідно знайти “золоту середину” між оптимальними строками обробки й фазою розвитку рослин.

Неврахування фітосанітарного стану посівів. З метою мінімізації витрат при проведенні “хімічного прополювання” зернових культур змішують гербіциди проти дводольних та злакових бур”янів, при цьому не враховують реальної наявності чи відсутності самих бур”янів. Якщо на полі присутні в основному дводольними бур”янами, а масової наявності злакових ще не спостерігається, то обробку краще провести роздільно. Селективними післясходовими гербіцидами бур”яни, що зійшли після проведення обробки, не знищуються. А якщо чекати масової появи злакових бур”янів, дводольні до цього часу можуть вже перерости, і застосування проти них селективного гербіциду буде неефективним.

Неврахування фази розвитку культурної рослини. Застосування препаратів, які мають різну фазу внесення за регламентом може нашкодити культурі. Якщо препарат, що застосовується у фазі кущіння зернових використати у фазі виходу рослин в трубку — це може негативно вплинути на формування колоса та призвести до зниження врожаю.

Фізико-хімічна несумісність препаратів. Сучасні ЗЗР — це складні фізико-хімічні композиції, що містять діючі речовини й допоміжні компоненти (розчинники, консерванти, антиоксиданти, стабілізатори, посилювачі прилипання, емульгатори) що підвищують їх ефективність й полегшують застосування. Крім того, в їх склад входять інгібітори корозії, піноутворення, згущувачі, антифриз, речовини для зменшення випаровування, регулятори кислотності.

Використання препаратів в бакових сумішах вимагає врахування фізико-хімічних властивостей й взаємодію не лише діючих речовин, а й додаткових компонентів. Особливо увагу слід приділити поєднання поверхнево-активних речовин (ПАР) — посилювачів прилипання та емульгаторів. Так, змішування аніонних і катіонних ПАР може спровокувати згортання емульсій і суспензій. Така ж реакція може відбутися при додаванні невідповідного ПАР або мікродобрива в хелатній формі.

Біологічна несумісність. Слід обережно підходити до поєднання в одній обробці гербіцидів та речовин з заявленими “антистресовими” властивостями для культурних рослин. Оскільки “антистресовий” ефект буде підвищувати стійкість до гербіциду не тільки у культурних рослин, а й у бур”янів. При цьому застосування інсектицидів і фунгіцидів з такими препаратами не викликає особливих питань.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Дотримання певної послідовності додавання препаратів в розчин дозволить уникнути можливої за інших умов їх фізико-хімічної несумісності. Рекомендується наступна послідовність додавання ЗЗР в залежності від їх препаративної форми:

1)   водорозчинні пакети;

2)   вододисперсні гранули, сухі розчинні порошки;

3)   концентровані суспензії на водній основі;

4)   масляні концентровані емульсії;

5)   поверхнево-активні речовини;

6)   водні розчини, водні концентрати;

7)   рідкі добрива, мікроелементи й регулятори росту.

Необхідно пам’ятати наступні моменти:

 • не всі добрива й мікроелементи сумісні з пестицидами;
 • сірковмісні препарати не можна змішувати з маслами й маслянистими рідинами;
 • борвмісні — також несумісні з маслами, маслянистими рідинами й вапном;
 • препарати з кислою реакцією рН не можна поєднувати з лужними розчинами;
 • препарати з кальцієм не можна змішувати з фосфором і сіркою, залізом і магнієм.

УЗАГАЛЬНЕНІ ПРАВИЛА ПРИГОТУВАННЯ БАКОВИХ СУМІШЕЙ

Вивчення інструкції і тарної етикетки. Виробники вказують склад, сумісність препарату з іншими засобами захисту рослин, особливості його застосування.

Тест на сумісність. В скляну банку з кришкою необхідно налити воду з того ж самого джерела, що буде застосовуватися при обприскуванні. Додати компоненти бакової суміші в пропорціях, що відповідають польовим нормам витрати. Закрити банку кришкою та ретельно її збовтуємо — перемішуємо. Однорідність суміші оцінюється візуально двічі — відразу після змішування та через 30 хвилин.

Аналіз результатів реакції.

Неприпустимі результати:

 • випадіння осаду;
 • помутніння розчину;
 • помітний нагрів або охолодження розчину;
 • виділення газу;
 • стійке розшарування розчину;
 • бурхливе піноутворення (з цією реакцію можна боротись, застосовуючи піногасники чи антиспінювач).

Якщо протягом 30 хвилин суміш розшарувалася, але повторно знову легко розмішується, то допустиме її застосування за умови постійної роботи міксера.

Приготування маточних розчинів. Маточні розчини обов”язково готуються для сухих препаратів (гранул і порошків), масляних суспензій, добрив.

Дотримання технології приготування бакової суміші:

 • робочий розчин готується безпосередньо перед застосуванням;
 • приготування здійснюється в відповідних та підготовлених (промитих) місткостях;
 • препарати змішуються у визначеній послідовності;
 • вода має бути відповідних якості (чиста, без мулу, домішок, сторонніх предметів) й температури (не нижче 10°, а оптимально — 20-25°); застосування холодної води знижує розчинність та біологічну ефективність застосування препаратів (до 20-50%);
 • перемішування суміші не припиняється весь час її приготування та під час застосування в полі.

Під час приготування бакових сумішей кожен випадок змішування різних препаратів та добрив унікальний. Реакція в баковій суміші кожен раз може бути різною й непередбачуваною. Навіть такий фактор, як використання води з водоймищ при зміні погодних умов (дощі, пониження температури) може негативно вплинути на якість робочого розчину. А препарати, які мають однакову діючу речовину, але вироблені на різних фабриках, по різному себе проявлять в змішаних розчинах. Ці нюанси необхідно враховувати, аби бакова суміші принесла позитивний результат, а не додаткові збитки.

Джерело:

 

 

Позначки:,