Посів сої: умови, норма висіву, оптимальна густота.

Правильна норма висіву – один з основних факторів прибутковості сої, так само як вартість посівного матеріалу – одна з головних статей витрат.

ЗАМОВЛЯЙТЕ У НАС
НасінняГербіцидиДобриво

Запрошуємо до співпраці!

Для отримання консультації та замовлення товару Телефонуйте!

✆0676613009 ✆0662156358

Рекомендації щодо сівби сої, ширини міжрядь та оптимальних строків взаємопов’язані.

Термін посіву
Насамперед слід правильно визначити час посіву. Оскільки соя – теплолюбна рослина, для неї дуже важлива температура ґрунту на глибині закладення насіння. У США, наприклад, її висівають, коли температура на цьому рівні досягає 12 °С (а ще краще 14 °С); в Аргентині – 18 °С, при більш низьких температурах сою там не сіють. У нашій компанії з посівом сої теж не поспішають, очікують хоча б 12 °С. Крім того, на глибині закладення повинна бути волога. У такому варіанті сходи з’являються протягом 7 днів.

Також дуже важливо, щоб соя на етапі сходів і далі не потрапила під весняний заморозок, вони для неї згубні. Сприятливий час сівби можна визначити досить просто: від імовірного приморозку у своїй зоні необхідно відняти 7 днів, це й буде дата посіву. Раніше її сіяти досить ризиковано.

У ранньої сівби один можливий плюс – достатня волога в ґрунті. А небезпек набагато більше: поразка ризоктонією, ґрунтовими шкідниками, витягування, полягання. Така соя часто має вигляд довжелезного стебла з одним-двома бобами.

Глибина посіву

Соя повинна винести на поверхню ґрунту дві сім’ядолі, соя дуже чутлива до глибини закладення насіння. Важливо не посіяти глибше, чим потрібно. Вважають, що оптимальна глибина закладення насінь – 3-5 см, максимальна – 6 см. Закладення на більшу глибину – є екстремальним, можна або взагалі не одержати сходи, або одержати їх зрідженими, ураженими ризоктониєю і збудниками інших хвороб.

При недостатньому зволоженні ґрунту після посіву обов’язковим технологічним заходом є прикочування поля. Не допускається проводити посів у сухий ґрунт щоб уникнути провокування проростання насінь при недостатній кількості вологи в ґрунті. Насіння повинне лягати в ґрунт так, щоб зверху перебував вологий шар 0,5-1,0 см.

У цей період головне завдання для агронома – зберегти вологу на глибині 3-4 см. Серед безлічі способів досягнення цього є перевага мінімального розпушування ґрунту. Великий плюс, коли ґрунт покритий рослинними залишками.

Норма висіву розраховується залежно від Crop Heat Units

Що таке Crop Heat Unіts і як його визначити?
Як відомо, продуктивність пізніх культур, до яких відноситься соя з кукурудзою, сильно залежить від одержання рослинами достатньої кількості тепла в період вегетації. В Україні цей показник відомий як сума ефективних температур, а в Канаді таким показником є СHU – Crop Heat Unіts (див. “Зерно”, №4, 2010, “Уважаємо тепло: незамінна система”).

Розраховується шляхом підсумовування температур повітря за період, у якому середньодобова температура не опускається нижче +10С.

Міста / Широта (приблизно) / САТ (сума активних температур)/мінімум, середнє й максимум/

**Львів, Київ, Суми / 50° п.ш. /2700°С /2900°С /3100°С
**Полтава, Черкаси, Вінниця / 49°п.ш. /2800°С /3000°С /3200°С
**Луганськ, Дніпро / 48° п.ш. /2900°С /3100°С /3300°С

Кожний сорт має  певне значення СHU, яке він повинен одержати від сходів до повного дозрівання. Якщо ви не з’ясували в продавця цей показник, шукайте дані на сайті фірми- оригинатора сорту. У всіх сортів сої, придатних для вирощування в нашій зоні, значення СHU перебуває в межах 2350-3300.

Визначаємо густоту відповідно СHU

Наприклад сорт Мэдисон( 2700 СHU) рекомендована густота 500 тис./га

Знаючи густоту рослин для певного сорту, розраховуємо норму його висіву. Наприклад, при сівбі сівалкою точного висіву схожість  82%, тоді як при сівбі зерновою сівалкою може бути нижча – приблизно 65%.

Для розрахунку густоту слід розділити на 0,80 (польова схожість сої), у результаті одержуємо норму висіву в чисельній кількості. 500/0,80=625  тис./га

Помноживши це значення на масу тисячі насінь, можна довідатися норму у ваговому вирахуванні. 610*172 (г/1000нас.)/1000(для переведення в кг)=108 кг/га

Урожайність, як відомо, залежить не тільки від кількості рослин на гектарі, але й від кількості бобів і зерен у кожному з них, а також їх маси.

Кількість бобів найбільше залежить від довжини світлового дня й вологи в період їх утворення. Коли її недостатньо, багато бобів абортується, скидаються. Тому важливо правильно визначити середину вегетації й змістити її за допомогою часу сівби в найбільш оптимальний період. У сої боби починають формуватися з 50% вегетаційного періоду й закінчуються на 70% вегетації. От же цей період і повинен припадати на досить короткий день і досить рясне зволоження.

Про міжряддя при посіві.

Починають сіяти з більш пізньостиглих сортів і закінчують скоростиглими. Для найбільш скоростиглих сортів рекомендована ширина міжрядь становить 15-45 см, для середньостиглих – 15 – 45-70 см. Норма висіву залежить від сортотипа й способів боротьби з бур’янами, і способу посіву. Зі зменшенням ширини міжрядь збільшується норма висіву на 10 – 20%.

Для ультраскоростиглих сортів (Аннушка, Настасія, Билявка, Моника) норма висіву становить відповідно до ширини міжрядь: 15 см – 0,85 – 0,9 млн.схожих насінь/га (14-15 шт на 1 метр погонний), 30 см – 0,7 -0,75 млн. схожих насінь/га (24-25 шт на 1 метр погонний), 45 см – 0,6 -0,65 млн. схожих насінь/га (32-34 шт на 1 метр погонний). На краще підготовлених грунтах вибирають меншу норму висіву. Якщо боротьбу з бур’янами проводять механізованим способом (повсходове боронування, міжрядні обробки), то норму висіву збільшують на 10-15%.

На кожний сорт зі США або Канади вказується рекомендована ширина міжрядь. Фахівці  ці відомості звели в табличку

В більшості рекомендується  сіяти сою винятково сівалками точного посіву з міжряддям 35-50 см.

Таблиця: Норма висіву залежно від ширини міжрядь (шт на погонний метр)

Умови вирощування теж впливають на оптимальний показник норми висіву. В сухих і жарких умовах потрібно менше рослин, щоб збільшити врожайність, в той час як сприятливі умови вимагають збільшити норму висіву, щоб якнайповніше реалізувати потенціал урожайності.У сприятливих умовах на зрошенні норма висіву може перевищувати 400 тис. шт./га (за умови високої схожості та якісного посіву), щоб на час жнив мати густоту стояння 375 тис. росл./га.  Орієнтовно згідно прогнозу можна зробити поправку по коефіцієнту відповідно умовам та рекомендованій для сорту густоті – для цього норму висіву помножити на коефіцієнт

 А) Несприятливі умови (коефіцієнт = 0,5). Для Медісон 625*0,5 = 313 тис. шт./га.

Максимальна врожайність пізніх сортів досягається за густоти стояння менш ніж 200 тис. росл./га. Оптимальна рекомендована густота стояння – 175-187,5 тис. росл./га, що за схожості 80% дає норму висіву 212,5-225 тис. шт./га.

В) Помірно несприятливі умови (коефіцієнт = 0,55). Для Медісон 625*0,5 = 313 тис. шт./га.

Максимальна врожайність досягається за густоти стояння 187,5-200 тис. росл./га і далі не зростає по мірі подальшого збільшення густоти стояння. За умови схожості трохи більше 80% оптимальна густота висіву становить 225-237,5 тис. шт./га. 

С) Помірно сприятливі умови (коефіцієнт = 0,8). Для Медісон 625*0,8= 500 тис. шт./га.

Урожайність зазвичай найбільша за густоти стояння 262,5-300 тис. росл./га. Тенденція росту врожайності змінюється при густоті стояння близько 300 тис. росл./га. За густоти стояння більше 325 тис. росл./га подальшого зростання врожайності не спостерігається. За середньої польової схожості 80% рекомендована норма висіву 350 тис. росл./га.

D) Сприятливі умови (коефіцієнт = 1).

Дослідження показали, що в сприятливих умовах для пізніх сортів урожай сої в 80-90 бушелів/акр (54,4-61,2 ц/га) досягається за густоти стояння 250-400 тис. росл./га.

Приготування насіння до посіву

Насіння висівають протравлене та інокульоване бактеріями (ризоторфін). Як правило, його протравлюють до сівби, а інокулюють – під час сівби. Тільки протравляння фунгіцидом на основі діючої речовини беноміл (фундазол) можна поєднувати з інокуляцією в день сівби.

Максимальний захист і найменше пригнічення енергії проростання продемонстрували Максим XL (1 л на 1 т насіння). Непогані результати дала комбінація Винцит + Металаксил або аналоги.

Захист сої від бур’янів.

Якщо ви  поквапилися з посівом сої або погода змінилася не в кращу сторону й невідомо наскільки (затягло небо, похолодало, а то й сніжок випав), соя рости не буде, а лобода біла при цьому йде в ріст і досягає фази першого справжнього листка, покритого восковим нальотом. Боротися із цим бур’яном досить важко. А коли в нього з’являються дві пари таких листів, боротися з ним без нанесення шкоди посівам сої практично неможливо. Щоб уникнути такої небезпеки рекомендують після посіву застосовувати ґрунтові гербіциди. І самим оптимальним варіантом  вважають внесення 400-600 г 70% метрибузина (Зенкор, Адвокат і ін.), на думку фахівців , кращий препарат проти лободи білої. Він працює 45 днів, післядія не спостерігається. Але при цьому насіння сої повинне бути посіяне на глибину не менш 3 см (оптимально – 4 см). При цьому  вирощують Колби, Тундру, Медисон, Інтерпрайс – сорти, зовсім толерантні до препарату, а для сортів, яких стандартна доза метрибузина пригнічує, норму зменшують.

Таблиця:  Норма внесення метрибузина.  Норму внесення препарату визначають залежно від органічної речовини в ґрунті .

Для сортів, які не стійкі до метрибузину, можна використовувати половинну або меншу дозу – до 120 г/га. Це кардинально не розв’яже проблему з лободою, але серйозно придавить її, і соя проскочить.

Крім того, якщо від внесення препарату до посіву наступної культури не менш 4 місяців, тобто не будете вирощувати цукровий буряк або картоплю, додається 0,5 л имазетопира 10% (Серп, Півот і т.д.). Коштує дешево, працює ефективно. Коли в сівозміні такого тривалого “вікна” не передбачається – тоді 400 г метрибузина плюс 2 кг прометрина.

Бувають випадки, коли  надалі плануєте обійтися без антизлакових гербіцидів, у такому випадку вноситься пендиметалин (Стомп, Террамин). Але в жодному разі не ацетохлор або металохлор, вони знижують стійкість сої до заморозку. Безумовно, може повезти, і погода протримається теплої, тоді небезпека мине. Але якщо трапиться найменше зниження до 0 °С, посіви сої, оброблені ацетохлором, швидше за все, загинуть. Усі названі препарати (крім Стомпа)  можна в грунт не заробляти.

Орієнтовні технології вирощування на Полтавщині

ПУБЛІКАЦІЇ ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ ДЛЯ ВАС ЦІКАВИМИ
data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="2" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">

Використані джерела:

Метки: ,