Протруйники для озимої пшениці та ячменю

Протруйник – засіб, що захищає сходи від згубного впливу мікроорганізмів (гриби, бактерії та ін.) та від шкідників, які живуть в грунті. Для оптимального захисту рекомендуємо використовувати комбінацію інсектицидного та фунгіцидного протруйника.

Купити протруйник насіння необхідно заздалегідь, оскільки обробку зазвичай виконують за кілька тижнів до посіву. Ця підготовка оптимізує наступні посівні характеристики насіння:

  •    істотно збільшується схожість,
  •    значно знижує розвиток хвороботворних мікроорганізмів
  •    змегшується ушкодження шкідниками.

Одночасно з протруюванням насіння рекомендовано обробляти мікроелементами (сполуки добирають з урахуванням результатів агрохімічного аналізу грунту), регуляторами росту рослин та ПЕГ.

Обробку насіння мікроелементами проводять за умови, якщо їхній вміст у грунті не перевищує: бору — 0,3 мг/кг, міді — 1,5, марганцю — 3, цинку — 1, кобальту — 0,3, молібдену — 0,04 мг/кг.

Ви ще не визначились, який протруйник обрати для обробки насіння озимих пшениці та ячменю? Тоді пропонуємо звернути увагу на перевірені якісні препарати, які можете в нас придбати: (ОПТОМ ДЕШЕВШЕ)

Фунгіцидні протруйники

 

ПРОТРУЮВАННЯ ЗЕРНОВИХ – ПОЧАТКОВИЙ ЕТАП ФОРМУВАННЯ ВРОЖАЮ (РЕКОМЕНДАЦІЇ)

Як правильно підібрати засіб?

На ринку представлені не тільки протруйники насіння зернових, а й засоби, які запобігають розвитку шкідеиків.

Серед рекомендованих до застосування останнім часом добрими характеристиками відзначаються протруйники на основі таких діючих речовин, як: карбендазим, флутріафол, тебуконазол, манкоцеб, тритіконазол, флудіоксоніл, іпконазол, диніконазол-М, імідаклоприд, беноміл, тебуконазол у поєднанні з імазолілом, тебуконазол у поєднанні з тіабендазолом та імазолілом, дифеконазол у поєднанні з ципроконазолом, тіабендазол у поєднанні з тебуконазолом, карбоксин з тирамом, флутріафол з імазолілом та з таібендазолом, флутріафол з таібендазолом, карбендазим з карбоксином, тритіконозол з піраклостробіном, тритіконозол із прохлоразом, протіоконазол із тебуконазолом, протіоконазол із тебуконазолом та флуопірамом, флудіоксоніл із тритіконазолом, флудіоксоніл із ципроконазолом, азоксистробін із тебуконазолом та флудіоксонілом, імідаклоприд із тебуконазолом, тебуконазол у поєднанні з прохлоразом, епоксиконазол із карбоксином та імідаклопридом, карбоксин із тріадименолом та тебуконазолом, дифеконазол у поєднанні з флудіоксонілом та тіаметоксамом, імідаклоприд із клотіанідином та протіоконазолом, металаксил-М із тебуконазолом.

Щоб не помилитися у виборі і купити протруйник насіння необхідно знати основні характеристики діючої речовини, на основі якого розроблений даний препарат. Пропонуємо класифікацію компонентів, які входять до протруйників насіння:

Азоксистробін — фунгіцид класу стробілуринів. Особливістю цього препарату є те, що його не слід застосовувати повторно на наступний вегетаційний період цієї ж культури. Азоксистробін уповільнює мітохондріальне дихання шляхом блокування транспорту електронів у ланках енергетичного обміну. Цей препарат має тривалий захисний ефект проти несправжньої та борошнистої роси, фузаріозу колоса, пероноспорозу.

Дифеноконазол — це системний фунгіцид, протруйник насіння. Особливості дії його не залежать від більшості погодних факторів, проте за зниження теплової температури до 12°С і нижче ефективність препарату значно зменшується. Дифеноконазол переважає більшість препаратів за спектром дії. Поглинання цього препарату насінням відбувається поступово. Високу фунгіцидну дію препарат проявляє саме в найуразливіші періоди розвитку рослинного організму. Позитивною властивістю цього препарату є те, що обробку насіння можна проводити заздалегідь до терміну висіву — від декількох місяців до року. Під час передвисівної обробки дифеноконазол проникає всередину насіння та здатен у міру росту рослин поширюватись усім рослинним організмом. Усередині рослинних тканин цей препарат інгібує ріст міцелію гриба та знижує рівень його спороношення.

Імазаліл — діюча речовин системної дії (група похідні імідазолу). Знищує гельмінтоспоріозну та фузаріозну кореневі гнилі; має довгострокову дію проти аерогенної інфекції, такої як борошниста роса (на ранніх етапах прояву) та інші.

Карбоксин — речовина системної дії, проникає в насіння та частково в рослину, активно знищує збудників сажкових хвороб, кореневих і стеблових гнилей.

Металаксил-М— ефективний проти кореневих гнилей. Препарат гальмує або припиняє синтез нуклеїнових кислот, а особливо РНК рибосом. Внаслідок інгібування синтезу всіх видів РНК мітоз уповільнюється або взагалі припиняється. Металаксил має два оптичні ізомери – (R) та (S). Обидва мають подібні механізми дії і впливають на ріст міцелію та формування спор. Але тільки S-ізомер на додаток, ще діє на проростаючи спори та проникненні в рослину гіфи. Саме цей ізомер використаний в протруйнику. А це значно розширює захисні можливості препарату.

Прохлораз – діюча речовина класу імідазолів з захисною та викорінюючою дією. Стримує фузаріоз колоса на 50% при обробці після появи ознак хвороби. Прохлораз проникає в усі частини рослини і зберігає активність до 4 тижнів. Інгібує біосинтез стерину в мембранах клітин грибів.

Седаксан — новий препарат, який здатен контролювати найширший спектр збудників грибних хвороб насіння зернових культур (кореневі гнилі, снігова пліснява, сажки, пліснявіння насіння). Він справляє рістстимулюючу дію, посилює ріст і розвиток кореневої системи.

Тебуконазол — відноситься до триазолів третього покоління системної дії, має захисні, лікувальні та викорінюючи властивості. Швидко проникає в рослину і рівномірно розподіляється в ній. Має специфічний ефект проти всіх видів іржі зернових культур. Також володіє росторегулюючою дією, яка може перейти до ретардантної при несприятливих умовах. Пригнічує біосинтез ергостерину в мембранах клітин фітопатогенів. За рахунок порушення процесів синтезу ергостеролів в мембранах клітин патогену ефективно знищує сажкові хвороби, захищає молоді рослини від гельмінтоспоріозної та фузаріозної кореневої гнилі, а також від септоріозу на перших етапах росту та розвитку культури.

Тіабендазол — діюча речовина системної дії (група бензимідозоли), яка зупиняє процеси поділу клітин патогену. Добре діє проти збудників сажкових хвороб, а також проти кореневих гнилей (гельмінтоспоріозної та фузаріозної). За рахунок переміщення в молоді органи проростка захищає культуру від хвороб вегетативних органів на перших етапах росту та розвитку рослин.

Тритіконазол – інгібує процес диметилювання біосинтезу стеролів і порушує вибіркову проникність клітинних мембран патогену. Завдяки поступовому пересуванню діючої речовини по рослинному організму, здійснюється лікувальна дія і зберігається персистентність (активність) на більш тривалий період.

Тирам — речовина контактної дії, знищує та контролює зовнішню інфекцію, а саме загнивання сходів та різні види плісняви.

Флудиоксоніл — фунгіцид широкого спектру дії, інгібує розвиток міцелію, блокує протеін кинази, які каналізують утворення фосфорілатиона, який є основою для синтезу ензимів. Хімічна речовина діє як на спори, так і на проростаючи гіфи грибів до проникнення їх в рослину. Його вплив на ріст гриба полягає в порушенні функції клітинних мембран патогенів, а саме транспортної. Залежно від ґрунтових умов, захисна дія флудіоксонілу може тривати впродовж 20–30 діб.
Флуопірам — інгібування (блокування) мітохондріального дихання в клітинах патогену (комплекс ІІ), протіоконазол — блокування ергостеролу. Флуопірам починає діяти одразу після потрапляння на поверхню рослини. Має трансламінарну (проникаючу) дію і проникає по міжклітинних проміжках всередину тканини.
Ципроконазол — системний фунгіцид, який належить до класу триазолів. Ця сполука має специфічний вплив на іржасті гриби. Характерною особливістю ципроконазолу є оперативність його надходження до рослинного організму: він швидко поглинається кореневою системою та листковою поверхнею. У разі зараження насіння сажковими грибами ципроконазол діє на збудника за вельми малих концентрацій. Він інгібує біосинтез стеринів у клітинах грибів. На відміну від інших інгібіторів біосинтезу стеринів, ципроконазол має ширший спектр дії, що пов’язано з його фізико- хімічними властивостями.

Інсектицидна група

Імідаклоприд – поглинається проростками культурних рослин під час проростання і швидко та рівномірно поширюється по всіх органах рослини. За рахунок тривалої дії забезпечує захист проростків від сисних і гризучих комах-шкідників. Має контактну та шлункову дію. Блокує білкові рецептори нервових клітин, що робить неможливим передачу нервових імпульсів, викликає параліч нервової системи та загибель шкідника протягом декількох годин після початку харчування.

Тіаметоксам – вражає нервову систему комах, блокуючи рух нервових (електричних) сигналів з однієї клітини до іншої. Місце враження діючої речовини – це нікотиновий ацетилхоліновий рецептор (nAChR). В результаті комахи припиняють годуватися и гинуть. Шкодочиність комах припиняється миттєво після попадання діючої речовини до організму (контактно або з їжею) внаслідок припинення годування. Повна загибель наступає протягом 24 годин від голоду.

Підвищує рівень та активність специфічних білків які позитивно впливають на захисні властивості рослин а також підвищується енергія проростання, збільшується маса кореневої системи, більш розвинутіший листовий апарат.

Деякі протруйники мають ретардантні властивості (наприклад що містять Тебуконазол). Такі особливості дії препаратів на рослини варто враховувати і вміло застосовувати на практиці. Не можна висівати насіння пшениці озимої, обробленої такими препаратами, на глибину понад 5 см. Особливо важливо дотримувати глибини загортання насіння на 2–4 см у грунт для середньорослих і короткостеблових сортів, які мають коротке колеоптиле. Недотримання зазначеної глибини загортання — одна із причин зменшення польової схожості

Хочеш протруїти насіння ефективно? Роби це правильно!

Сучасні протруйники у рідких препаративних формах без додавання прилипачів розбавляють певною кількістю води. Для протруювання насіння колосових культур витрачають 8–10 л/т насіння, гороху, сої, люпину – 8, соняшнику – 12–15; кукурудзи-6–8; ріпаку – 10, картоплі – 5–6. Обробка насіння захисно-стимулюючими речовинами проводиться за допомогою універсальних протруювачів різних типів.

Вимоги до насіння
За протруювання насіння необхідно дотримуватись таких вимог:
  • вологість насіння після протруювання не повинна бути більшою за 1%;
  • для завчасного протруювання (інкрустації) дозволяється використовувати насіння із вологістю 1–3% меншою, від нормовано кондиційної;
  • недопущення травмування насіння у процесі проведення роботи з протруювання;
  • повне і рівномірне покриття насіння захисно-стимулюючими речовинами;
  • дотримання запрограмованої норми витрати препаратів для кожної партії насіння із відхиленням запрограмованої норми на ± 10%;
  • насіння вологістю понад 14% можна обробляти не раніше як 2–3 дні до висівання.
Невідповідність вимогам державних стандартів унеможливлює використання такого посівного матеріалу. Окрім того, відхилення від деяких норм стандартів може призводити до погіршення якості обробки насіння протруйником чи збільшення норми витрати. Наприклад, занадто низька маса 100 зерен чи підвищена плівчастість насіння сприяють нерівномірному розподілу протруйника по поверхні насінини і вимагають збільшення об’єму робочого розчину при протруюванні.
Фактичний стан насіння
Завжди варто перевірити фактичний стан насіння перед протруюванням, особливо, якщо насіння знаходилось на зберіганні тривалий час. Спочатку окомірно оцініть стан насіння, потім переконайтеся, що воно має високу енергію проростання, не має значних механічних пошкоджень і домішок. За потреби проведіть повторний аналіз насіння у сертифікованій лабораторії і додаткову очистку від домішок та пилу перед обробкою — 15-20% робочого розчину може абсорбуватись пилом, битим та щуплим насінням, при наявності пилу та домішок насіння не огортається плівкою повністю, на одну насінину може потрапити надлишкова кількість препарату, а на іншу — недостатня. Все це знижує ефективність заходу, призводить до перевитрати препарату і знижує посівні якості насіння. Також варто зазначити, що протруювання недоочищеного насіння негативно впливає на екологію.