Гербіцид для кукурудзи

Кукурудза належить до слабких конкурентів бур’янів в агрофітоценозах. Особливо критичний період —  ранні фази розвитку культури, тому необхідно захистити кукурудзу у цей період. Закінчувати післясходові обробки слід до появи 6-го листка на середньо- і пізньостиглих сортах, а на ранньостиглих – коли більшість рослин перебуває в фазі 3– 4 листків.

Як і коли найкраще вносити гербіцид на кукурудзу

⚠️ Сучасні препарати відрізняються не лише за термінами, але й за способами внесення:

 • Грунтові — застосовуються одразу після посіву та допомагають попередити проростання насіння небажаної рослинності. Такі засоби при відсутні достатньої вологи в грунті заробляють у грунт. Рекомендовано обов’язкове застосування на засмічених полях.
 • Післясходові — використовують шляхом обприскування у фазі 3 до 5 (деякі препарати і до 8) справжніх листків на культурі.

⚠️ Грунтові гербіциди для кукурудзи

Базові діючі речовини гербіцидів ґрунтової дії та їх комбінації на кукурудзу:

 • Ацетохлор,900 г/л – норма 2,5-3 л/га.
 • S-метолахлор, 960 г/л – 1,6-2,1 л/га
 • Пропізохлор, 720 г/л -2-3 л/га
 • Прометрин, 500 г/л – 2-4 л/га
 • Тербутилазин, 500 г/л -1,5-2,5 л/га
 • Кломазон, 480 -0,2 л/га
 • Сентінел (2,5-3л/га) – пpoпізoxлop, 576 г/л+ мeтpибузин, 60 г/л
 • Оскар Преміум (3,2-3,5 л/га) – Пропізохлор, 450 г/л + Тербутилазин, 215 г/л
 • Примекстра TZ Голд (Преміум Голд) – S-метолахлор, 312,5 г/л + Тербутилазин, 187,5 г/л.
 • ЛЮМАКС ( S-метолахлор, 375 г/л + Тербутилазин, 125 г/л + Мезотріон, 37,5 г/л);

⚠️ Самим бюджетним є застосування гербіцидів з д.р. Ацетохлор (Харнес, Герб, Основа, Сахара, ін).

⚠️ Кращими по ефективності єкомбіновані препарати: ЛЮМАКС, Примекстра  Голд, Примекстра TZ Голд та аналог Преміум Голд,  Оскар Преміум, Сентінел 

Вони здатні за рахунок ефективного контролю як сходів, так і бур’янів, які проростають з насіння, забезпечувати захист посівів кукурудзи від широкого спектру однорічних злакових (плоскуха звичайна, мишій сизий та зелений) та широколистих (щириця звичайна, лобода біла, ромашка непахуча, гірчак шорсткий) видів. Поглинаючись кореневою системою, діючі речовини гербіцидів швидко рухаються до колеоптиля або сім’ядольних листків бур’янів, викликаючи деформацію та загибель проростків. Також позитивними сторонами внесення грунтових гербіцидів є низька фітотоксичність до культури, тривалий період внесення (до посіву, після посіву, але до появи сходів культури) та захисної дії (30-60 діб), що дає можливість забезпечити чистоту посівів протягом кількох «хвиль бур’янів» та створює оптимальні умови для росту і розвитку кукурудзи на початкових стадіях. Однак, досходове внесення гербіцидів, як правило, можна застосовувати тільки на ґрунтах із вмістом гумусу не менше 3–4 %, а  їх ефективність в значній мірі залежить від зволоження ґрунту.

Післясходові гербіциди для кукурудзи

Серед найкращих препаратів, що чудово зарекомендували себе в українських кліматичних умовах варто зазначити наступні:

 • Майстер Пауер. Післясходовий засіб, який забезпечує повний контроль за засміченням полів та має високу ефективність у будь яких грунтово-кліматичних умовах. Створює на ділянці грунтовий екран, завдяки чому попереджає другу хвилю засміченості. Особлива формуляція швидко знищує вже вегетуючі бур’яни без додаткового використання прилипачів та має високу селективність завдяки вмісту антидоту. Не викликає резистентності та застосовується шляхом обприскування у період появи 3-7 листків. Рекомендована витратна норма 1,25-1,5 л/га.
 • Елюміс та аналог Легенда.  Препарат комплексної дії для знищення та профілактики появи бур’янів у посівах. Забезпечує повний та тривалий контроль за більшістю сміттєвих рослин та має пролонговану грунтову дію, що попереджає засмічення наступних хвиль. Завдяки високому рівню селективності може застосовуватися у післясходовому періоді до появи 2-10 листків. Рекомендоване виробником дозування 1,25-2,0 л/га.  Застосування при високих температурах та стресі бур’янів може знизити ефективність препарату проти злакових бур’янів.
 • Сігур (Мезотріон, 515 г/кг + нікосульфурон, 200 г/кг + римсульфурон, 35 г/кг). Трикомпонентний післясходовий гербіцид з розширеним спектром дії проти злакових та дводольних бур’янів у посівах кукурудзи. Широкий термін застосування – 3-8 (10) листків кукурудзи. Розширений спектр контрольованих бур’янів, покращена дія проти лободи білої, контроль падалиці соняшнику та ріпака усіх видів. Відсутність фітотоксичності для культури в усіх рекомендованих фазах застосування.
 • Нікосульфурон (Мілагро та аналоги Астаміл, Мілафурон, Муссон та ін). Ефективний післясходовий гербіцид для боротьби із злаковими бур’янами з широким вікном застосування (3-10 листків) відрізняється швидкою дією, тривалим захисним ефектом (до 1,5 місяців). Застосовується шляхом обприскування робочим розчином із дотриманням дозування у 1,0-1,25 літри препарату на гектар.  Застосування при високих температурах та стресі бур’янів може знизити ефективність препарату.
 • Препарати що містять Мезотріон. Має системну пролонговану захисну дію, швидко пригнічує ріст та розвиток бур’яну. Не викликає резистентності, використовується від появи сходів до утворення 6-8 листків. Забезпечує оптимальні результати при мінімальній витратній нормі у 0,25 л/га.
 • Прима та аналоги (Примус, Приус, Хаммер Дуо,… = 6,25 г/л флорасулам + 452,5 г/л ефір 2,4–Д) Бюджетний варіант захисту, відмінна дія проти двудольних бур’янів, але обмежений час застосування (3-4 листа у кукурудзи).
 • Інші комбінації залежно від наявних бур’янів

Деякі комбінації посходових гербіцидів

⚠️ Нікосульфурон (Мілагро,Мілафурон 1,25 л/га) +Дикамба(Декабрист 0,4 л/га)

Спрямована дія: Мишій, види, Вівсюг звичайний, Куряче просо, Щириця, Гірчиця, Редька, Гірчаки, Чистець  Березка польова, Лобода біла, Осоти, Паслін, Канатник Теофраста

⚠️ Римсульфурон (Титус, Майтус 40 г/га) + 2,4-Д (Амінка 0,5 л/га)

Мишій, види, Вівсюг звичайний, Куряче просо, Щириця, Гірчиця, Грицики, Талабан Соняшник, падалиця, Лобода біла, Осоти, Паслін

⚠️ Прима (Пріус 0,5 л/га )+ Нікосульфурон (Мілагро, Мілафурон, Астаміл 1,25 л/га)

Мишій, види, Вівсюг звичайний, Куряче просо, Щириця, Гірчиця, Грицики, Талабан +Соняшник, падалиця, Лобода біла, Осоти, Паслін

⚠️ Базис (Бату, 25г/га) римсульфурон 500 г/л тифенсульфурон-метил 250 г/л

В комбінації Базису з 2,4д, Ефір-2,4д , Дикамба можна використовувати половинні норми прапаратів та контролювати широкий спектр бур’янів . В комбінації з грунтовим гербіцидом Примекстра можна отримати пролонговану грунтову дію.

Правила застосування гербіцидів.

Основнми вимогами застосування гербіцидів є дотримання норм витрат препаратів, строків внесення, фази росту і розвитку культури, урахування стану посівів та погодніх умов.

Обробку по сходах варто проводити у суху, теплу безвітряну погоду. При цьому варто враховувати, що загибель небажаних рослин настає не відразу, а за 7-10 днів після проведення обприскування, проте перші ознаки ушкодження у вигляді всихання та пожовтіння спостерігаються вже за 12-24 години після обробки.

Оптимальними для обприскування посівів кукурудзи гербіцидами є температури від +12 до +25°С. За використання гербіцидів сульфонілсечовинної групи та їх комбінацій римсульфурон, просульфурон, тифенсульфурон-метил,  форамсульфурон, йодосульфурон-метил натрію, а також гормональних препаратів похідних 2,4-Д та дикамби, коли рослини кукурудзи перебувають у стресовому стані, спостерігається поява плям жовтого або білого кольору, деформація листя. Інколи при внесенні форамсульфурону, йодосульфурон-метилу натрію, тієнкарбазон-метилу напередодні або під час зниження температур (+5°С) з’являється антоціанове забарвленя листків кукурудзи.

Поява деформованих сходів, порушення нормального росту та розвитку як надземної частини, так і кореневої системи кукурудзи є типовою ознакою токсикації внаслідок дії досходових гербіцидів хімічної групи хлорацетанілідів: ацетохлор, метолахлор, пендиметалін, диметенамід .

Це обумовлено за внесення гербіциду з перевищенням максимально рекомендованої норми, перекриттям або безпосередньо перед появою сходів кукурудзи. Завищена норма внесення пендиметаліну призводить до порушення розвитку кореневої системи кукурудзи у вигляді укорочених потовщених на кінцях корінців. У подальшому спостерігається припинення розвитку кореневої системи рослин, і як наслідок, вилягання.

Строки застосування післясходових гербіцидів для захисту кукурудзи в США.

Д.р. Максимальна висота/фаза розвитку кукурудзи
2,4-D До 8 дюймів; за висоти понад 8 дюймів можлива обробка великою краплею (спец. форсунки)
Нікосульфурон + ізоксадіфен-метил До 20 дюймів або до стадії V6 (6 листків). За використання великокраплинних розпилювачів можлива обробка кукурудзи за висоти 20–36 дюймів або до стадії V10 (10 листків)
Флутіацет + піроксосульфон До стадії V4 (4-го листка)
Топрамезон + діметінамід-P 30 дюймів або до стадії 8-го листка
Атразин До 12 дюймів
Бентазон Інформації про обмеження щодо висоти немає
Прімісульфурон До 4–20 дюймів. Після фази 6-го листка або висоти понад 20 дюймів можливо локальне внесення (без потрапляння на культуру)
Флутіацет До висоти 48 дюймів або появи волоті
Мезотріон До висоти 30 дюймів або стадії 8-го листка
Мезотріон + атразин До висоти 12 дюймів
Тієнкарбазон + тембротіон Від 1-го до 5-го листка (V5)
Дикамба До висоти 8 дюймів або до стадії 5-го листка. За висоти кукурудзи від 8 до 36 дюймів (або за 2 тижні до появи волоті) можливе використання препарату в зменшеній (половина рекомендованої) нормі
Флутіацет До висоти рослини 36 дюймів або до 6-го листка (V6)
Тифенсульфурон До 16 дюймів або фази 2–6 листкiв
Клопіралід + флуметсулам Застосовують поки кукурудза не досягне висоти 20 дюймів або до 6-го листка
Топрамезон До 8-го листка (V8)
Тембротіон До 8-го листка (V8)
Дикамба + атразин Від сходів культури до 5-листка або 8 дюймів висоти
Прімісульфурон + дикамба Від 4–20 дюймів (V2–V6). Можливе локальне внесення за висоти кукурудзи 20–36 дюймів
Галосульфурон До 20 дюймів
Римсульфурон + мезотріон До 20 дюймiв або 6-го листка
Римсульфурон + дикамба До 20 дюймів або 7-го листка
Римсульфурон + тифенсульфурон До 20 дюймів або 7-го листка
Атразин + 2,4-D До 4-го листка або 8 дюймів; локальне внесення до 5-го листка чи висоти 8–12 дюймів
Мезотріон + флутіацет До 8-го листка (V8) чи висоти рослин 30 дюймів
Просульфурон + примисульфурон Від 4 до 20 дюймів. За великокраплинного розпилення можлива обробка за висоти рослин 20–24 дюймів або до 6-го листка (V6)
Флуоксипiр До 5-го листка (V5)
Дифлуфензопир + дикамба До 36 дюймів або фази 10-го листка (V10)
Нiкосульфурон + римсульфурон До 20 дюймів чи появи 6-го листка
Клопiралiд До 24 дюймів
Дикамба + галосульфурон Від сходів до висоти рослин 20 дюймів. За висоти рослин понад 20 дюймів (до висоти 36 дюймів) рекомендується великокраплинне обприскування
Мезотріон + s-метолахлор До висоти рослин 30 дюймів або до стадії 8-го листка (V8)

Позначки: