Деякі аспекти технології високоолеїнового соняшнику

Дефіцит на високоолеїнову олію у країнах ЄС до 2020 року збільшиться втричі — такі прогнози аналітиків ринку рослинної олії. Відтак вирощування високоолеїнового соняшнику (ВО-соняшнику) є перспективною справою, а для українських сільгоспвиробників — досі вільною нішею. Високий попит на високоолеїнову олію соняшнику пояснюється її унікальними властивостями для споживачів (високим умістом олеїнової кислоти — до 95%, вітаміну Е та омега-9) та економічною вигідністю для харчової промисловості (тривалий цикл використання у процесі смаження за високих температур, мала кількість насичених жирів — не більше за 10%, триваліший період зберігання, як порівняти зі звичайною соняшниковою олією).

 Агровиробникам важливо знати, що вирощування саме такої сировини дає змогу отримати найкращу ціну за свою продукцію. Зараз найкращим показником в Україні є вміст олеїнової кислоти в олії понад 82%.

Пропонуємо  🌽Насіння Кукурудзи, 🌻Насіння Соняшника ,💰Мікродобриво

💧Засоби захисту рослин:(Гербіциди, Фунгіциди, Інсектициди, Прилипач...)

для пшениці, для сої, для соняшника, для кукурудзи...  

⚠️100% Оригінал 📝ПДВ 🛒ОПТ та Роздріб 🚚Доставка по Україні 👨‍🌾Консультація агронома

 ☎(066) 215-63-58 ☎(067) 66-13-009 ✉КОНТАКТИ , 📲Telegram-канал

Для отримання дійсно високоолеїнового соняшнику виробникам необхідно звернути увагу на кілька аспектів.

Насіннєвий матеріалРеєстр сортів рослин України налічує вже понад 300 найменувань соняшнику, причому приблизно 58 гібридів позначено як високоолеїнові. Але ці позначки пропонуються самими оригінаторами й відображають лише підвищений вміст олеїнової кислоти, тобто йдеться про випадки, коли є головний ген, що обумовлює цю ознаку. Але здебільшого реальний вміст олеїнової кислоти в такій олії коливається в межах 72–75%, і лише коли обидві батьківські лінії цього гібриду мають властивості високоолеїновості, гібрид покаже більше ніж 80% олеїнової кислоти.

Для того щоб дізнатись необхідні характеристики, можна перевірити посівний матеріал на склад олії. Цей аналіз проводять на хроматографах у сертифікованих лабораторіях. Вони наявні на більшості заводів з виготовлення маргарину, олієекстракційних виробництвах, в науково-дослідних інститутах. Для проведення такого аналізу достатньо кількох десятків насінин. Отриманий результат дасть змогу визначити, який вміст олеїнової кислоти зможе забезпечити це насіння при дотриманні інших умов.

Найбільш поширені гібриди: Тутті, СИ Експерто від «Сингенти», P64HE118 компанії «Піонер»,

Ізоляція цвітіння в період вирощування. 

Важливим аспектом при вирощуванні високоолеїнового соняшнику є ізоляція цвітіння рослин. Виробники рекомендують зберігати просторову ізоляцію 200–400 м.

Для вирішення цієї проблеми потрібно скористатися просторовою або часовою ізоляцією. Під часовою розуміємо не збігання у часі цвітіння рослин, викликане, швидше за все, різними строками сівби. Але навіть якщо посіви звичайного соняшнику розташовані зовсім поряд із високоолеїновим, існує можливість отримати хоча б частину врожаю високоолеїнову.

За результатами досліджень, проведених у Iнституті олійних культур, найбільш суттєвий вплив високоолеїнового соняшнику на якість олії спостерігається у пробах насіння, вирощеного на відстані до 100 метрів від соняшнику звичайного. Мається на увазі, що два посіви прямо примикають один до одного і цвітуть одночасно. В такому випадку на перших 100 метрах поля високоолеїнового соняшнику, що примикає до звичайного, буде спостерігатись градієнт поступового підвищення олеїнової кислоти в олії. I вже на відстані понад 100 метрів вміст олеїнової кислоти не буде суттєво відрізнятись від більш віддаленого краю. Тому можна виділити частину поля з достатнім вмістом олеїнової кислоти для продажу більш дорогого насіння. Але частина буде середньоолеїновою. До речі, хоча таку олію і не купують за спеціальною ціною, її можна використати для власного виробництва, якщо ви використовуєте спосіб смаження. В цьому випадку олія довше зберігатиметься і буде кориснішою.

Проте, особливого впливу на результат вона не має. Навіть якщо 2–4% площі під високоолеїновим соняшником не мають просторової ізоляції від звичайного соняшнику й будуть трохи гіршої якості щодо вмісту високоолеїнової кислоти, то загалом на показниках партії насіння це не позначиться.

РЕЗУЛЬТАТИ ВИПРОБУВАНЬ ВИСОКООЛЕЇНОВИХ ТА ЗВИЧАЙНИХ ГІБРИДІВ СОНЯШНИКУ ЗАСВІДЧИЛИ, ЩО ОЗНАКА ВИСОКООЛЕЇНОВОСТІ НЕ ВПЛИВАЄ НА ВРОЖАЙНІСТЬ

Єдине, що дійсно може вплинути на показники врожайності, – це індивідуальні якості самого гібриду, оскільки кожен із них має своїх батьків. Так, кожного року селекціонери вивчають гібриди на невеликих ділянках для порівняння врожайності.

Технологія вирощування високоолеїнових гібридів є загальноприйнятою, як і для звичайного соняшнику. Отже, на кількісні показники високоолеїнового соняшнику можуть вплинути ті самі чинники — хвороби, посуха тощо.

Посів. Посів проводять за оптимальної температури 8-10ºС. Ранні строки сівби знижують вміст олеїнової кислоти на 15-20%.

Живлення. Рекомендовано співвідношення N:P:K=0,5:1,0:1,2. Надмірне азотне живлення збільшує вміст в насінні лінолевої кислоти. Оскільки в умовах посухи в олії високоолеїнового соняшнику зменшується вміст олеїнової кислоти, рекомендується додавати у живленні рослин антистресанти й мікродобриво.

Захист. Високоолеїнові гібриди чутливі до ураження збудниками хвороб та пошкодженням шкідниками.

Перед збиранням проводити десикацію посівів.

Останнім часом актуальності набули дослідження зі встановлення потенційної продуктивності вискоолеїнових гібридів і визначення для них оптимальної густоти стояння.

За даними багатьох дослідників, оптимальна густота стояння рослин соняшнику в умовах південного Степу становить 30–35, північного – 45–50, Лісостепу – 50–55 тис. рослин/га.

Дослідження показали, що чим краще посіви забезпечені вологою, тим вищий врожай насіння формують рослини. При цьому вирішальну роль відіграють опади осінньо-зимового періоду та першої половини вегетації.

У досліді найвищий рівень урожаю забезпечив варіант із густотою рослин 60 тис/га, який становив 2,67 т/га для Тутті та 2,31 т/га для Ферті. Збільшення та зменшення густоти стояння рослин призводить до зниження врожаю, а варіанти з густотою 30 тис/га мають найнижчий показник: Тутті – 1,93 т/га, Ферті – 1,78 т/га.

Отже, використання рослинами соняшнику вологи визначається низкою чинників, головними з яких є величина запасів вологи у ґрунті та сума опадів за вегетаційний період. За їх оптимального значення варіант із густотою рослин 60 тис./га сприяє більш економному витрачанню вологи рослинами порівняно з іншими варіантами.

Найбільшим ворогом високоолеїнового соняшнику є занизька температура на момент дозрівання та збирання насіння. Якщо соняшник ще в полі, а нічна температура наблизилась до +10…+8 °С, то господарство ризикує втратити головну його принаду! Адже дві-три ночі зі зниженням температури до +5 °С здатні звести нанівець усі старання: в насінні може взагалі не виявитися олеїнової кислоти. Тобто в терміні сівби високоолеїнового соняшнику потрібно обов’язково враховувати вегетаційний період культури, який становить до 120 днів. І якщо господарство вирощує різні гібриди соняшнику, зокрема класичні, то сіяти високоолеїнові рекомендується в першу чергу.

Продаж цієї сировини. Де приймають сировину зі зміненим складом олії – знайти неважко, але не завжди можна отримати кращу ціну, оскільки коливання ринку досить суттєві й іноді купувати високоолеїнову сировину за вищою ціною стає невигідно. Щороку на ринку складаються різні умови попиту й ціни, тому розрахувати на відчутний прибуток, не уклавши попередньо відповідні контракти, не варто, але в кожному разі ви нічого не втрачаєте. Всі затрати на вирощування соняшнику та отримання врожаю будуть однаковими. Якщо ви отримали насіння за такою ж ціною, як і звичайне, то вплинути на прибуток без розрахунку якості продукції може лише врожайність.

Джерела:

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Позначки: