Десикація посівів сої

Застосування десикації сої сприяє зниженню вологості насіння, полегшує збирання врожаю, зменшує забур’яненість, а також втрати врожаю та витрати на доведення зібраного насіння до вимог стандарту. З економічної точки зору, застосування десикації практично завжди є виправданим заходом, завдяки якому підвищення врожайності та покращання якості продукції не тільки повністю покриває витрати, але й гарантує отримання відчутного прибутку.

У НАС МОЖНА КУПИТИ ДЕСИКАНТИ ПО ЦІНІ ВІД 135 грн/л. ОПТОВУ ЦІНУ УТОЧНЮЙТЕ.

Прийняття рішення про застосування десикації та вибору способу її проведення (десикантом чи гербіцидом суцільної дії) залежить від мети, якої потрібно досягти на конкретнім полі. Фактори, які впливають на прийняття рішення:

  • забезпечення збиральною технікою – її наявність та навантаження на неї.
  • фітосанітарний стан поля – наявність багаторічних бур’янів, зокрема берізки польової, підмаренника чіпкого та ін.
  • рівномірність дозрівання рослин як на полі (у площині), так і по ярусах, особливо озимий та ярий ріпак, соя, гречка, наявність ˮпідгонівˮ у зернових.

Наявність будь якого із вищенаведених факторів: стан поля чи навантаження на збиральну техніку свідчить про необхідність застосування десикації, чи то для розподілу навантаження на техніку, чи то для покращення якості збирання (зменшення втрат, досушування та ін.): ˮТАК!ˮ, у таких випадках десикація є необхідною та буде ефективною.

Коли робити десикацію сої?

На сої десикацію слід проводити при побурінні 60% бобів в нижньому та середньому ярусі при вологості 25-30% за 10 днів до збирання врожаю.

Десикацію класичної сої проводять препаратами на основі Диквату або Солей гліфосату (ізопропіламінна сіль гліфосату, 480 г/л) в нормі 3-4 л/га та (калійна сіль гліфосату, 625 г/л) в нормі 2,5-3 л/га. На посівах генно-модифікованої сої необхідно проводити десикацію препаратом на основі Диквату (дикват дибромід, 150 г/л) в нормі 2-3 л/га.

Десикація насіннєвих посівів Дикватом дає можливість отримувати насіння сої з високою енергією проростання.

Для десикації, яку зазвичай проводять за 10 діб до збирання врожаю, застосовують відповідні препарати — десиканти. Найрозповсюдженіші з них — Реглон, Скорпіон, Диквалан, Альфа-Дикват, Регістан. Усі вони мають норму використання 2–3 л/га.

Як саме працює десикація?

Десиканти – це хімічні зневоднюючі агенти, осушувальні засоби (речовини), які здатні поглинати або хімічно зв’язувати воду, які використовуються для висушування рослин на корені перед збиранням з метою покращення умов їхнього механічного обробітку. У державному Реєстрі пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні зареєстровано і, відповідно, дозволено до використання ряд препаратів на основі діючої речовини Дикват. Дані препарати мають чітко виражену контактну дію. Тому під час їх використання слід забезпечити максимальне покриття рослин, чого можна досягти використанням більшої норми виливу робочого розчину – від 200 л/га і більше. Механізм дії полягає у порушенні фізичних та біохімічних процесів у рослині, що послаблює водоутримуючу здатність клітин і приводить до їх загибелі, а у підсумку – і до висихання рослин. Висихання рослин відбувається за 5-7 днів, за умов низьких температур, близько +10оС, до 10 днів, виходячи із цього слід встановлювати строки застосування.

Під дією препарату клітина з порушеннями оболонки гине. Важливий момент: десиканти зменшують уміст вологи як в оброблених рослинах, так і в їх генеративних органах.

Спосіб проведення десикації сої визначається господарствами виходячи з розмірів полів і регламенту застосування препарату, який використовують. Звичайні обприскувачі не завжди відповідають вимогам, адже соя — висока культура і її не завжди зручно обприскувати наземною апаратурою. Під час десикації важливо, щоб були покриті робочим розчином повністю всі рослини та кожна окремо. Тому останніми роками набуває поширення обробка полів за допомогою малої авіації: дельтапланів і мотодельтапланів. Завдяки висоті польоту від 1–3 м над полем такі апарати забезпечують більшу точність обробки, порівняно з літаками Ан-2 і вертольотами: за  робочої ширини захвату не менш ніж 10 м знесення десикантів за межі ділянки, що обприскується, має становити не більше 20% (за обробки з літаків і вертольотів — понад 70%), нерівномірність розподілення робочої рідини за шириною захвату — не більше 15%. Під час десикації сої доцільніше застосовувати дельтаплани, що буде дешевше, порівняно з літаками,  завдяки меншій витраті робочого розчину (5,0 л/га)  і палива,  точність розподілення препарату буде вищою, а ймовірність ушкодження сусідніх посівів — меншою.

 

Для покращення роботи десикантів рекомендовано в бакову суміш додавати прилипач 0,1 л/1оо л води або ад’ювант 0,15 л/га. Рівномірне розповсюдження десиканта по листковій поверхні забезпечує швидке проникнення діючої речовини в рослину.

 

Для посилення дії десикантів та підвищення продуктивності рослин сої ефективним є застосування також суміші препаратів із 10%-м розчином аміачної селітри. Безпосередньо перед авіаобробкою посівів готується маточний розчин препарату, а заздалегідь — у відповідних ємностях — водний розчин цього добрива. Перед виконанням авіаобприскувань за допомогою помпи водний розчин добрива завантажується у хімічний бак повітряного судна. Щоб не забруднювати розпилювачі, цей розчин відбирається з верхнього його прошарку, а вже потім через верхній люк — маточний розчин гербіциду.

Для приготування робочого розчину під час наземного обприскування ( десикації) бак обприскувача заповнюють водою на 1/3 об’єму, вмикають режим змішування і додають необхідну кількість препарату. Заповнюють бак обприскувача до повного об’єму у режимі змішування. Під час внесення препарату режим змішування має бути постійно ввімкненим для підтримання однорідного стану робочого розчину. Робочий розчин необхідно використати упродовж 24 год.

Під час комбінування пестицидів із сечовиною розчини компонентів слід готувати окремо. Одержаний однорідний маточний розчин пестициду вливають у розчин добрива і старанно перемішують. Кількість препарату, необхідного для заправки місткості, в якій готують робочу рідину, визначають за формулою: К=(А*Б)/В, де К — кількість препарату для заправляння місткості, л, кг; А — об’єм місткості, л; Б — норма витрати препарату, л, кг; В — фактичні витрати робочої рідини, л/га.+

Для переведення норми витрат пестициду, який подається за діючою речовиною, у показник витрати за препаратом (для забезпечення заданої за д. р. концентрації), використовують формулу перерахунку: Д=(А*100)/Б, де Д — витрата препарату;  А — витрата  д. р.; Б — процентний вміст д. р. у препараті.

При сильній забур’яненості посівів краще використовувати гербіциди суцільної дії на основі гліфосатів. Вони краще знищують вегетуючі бур’яни, та підсушують культуру. Але таке зерно не можна використовувати на насіння, можна втратити схожість. Термін дії ізопропіламінних гліфосатів 14-16 днів, а калійних 10-12 днів. 

 

Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!

Позначки:, ,