Фундук

Серед горіхоплідних рослин оброблюваних людиною з метою одержання продуктів харчування, фундуку відведено одне з головних місць. Обумовлено це високою поживністю горіхів, простотою агротехніки, невибагливістю до грунтово –  кліматичних умов.

ЗАМОВЛЯЙТЕ У НАС
НасінняГербіцидиДобриво

Запрошуємо до співпраці!

Для отримання консультації та замовлення товару Телефонуйте!

✆0676613009 ✆0662156358

Телеграм каналViber чат

Фундук, як і ліщина, зростає на всій території України, для фундука придатні практично всі різновиди грунтів. У порівнянні з іншими плодовими культурами, фундук менш вимогливий до місцезростання і якості грунту, проте гарантовані та високі врожаї можна отримати на досить родючих і забезпечених вологою грунтах. Добре росте на всіх схилах крім південних так як передчасно зацвітаючі і жіночі і чоловічі квіти, пошкоджуються заморозками.

Горіхи фундука містять майже все, що визначає поживність продукту: жири 63-72%, білки 15% вуглеводи 6-10%, всі 20 амінокислот, необхідних людському організму, 9 вітамінів, макро- та мікроелементи.

Простота розмноження та вирощування культури робить її доступною як для фермерів, так і для дачників, дозволяючи використовувати невибагливі землі.

 

Розмноження фундука

 

Розмноження розподілом куща. Застосовують у тому випадку, коли з метою проріджування плантації частина кущів викорчовують. При цьому викорчувані кущі розрубують на частині так, щоб кожна з них мала пеньки з коріннями, які висаджують на постійне місце. Приживаються вони добре й на третій-четвертий рік вступають у пору плодоносіння.

Розмноження кореневищами. Розростання кущів фундука по діаметрі відбувається за допомогою кореневищ, які утворяться зі сплячих бруньок на кореневій шийці трохи нижче рівня ґрунту. З’являються кореневища на другий-третій рік після посадки. Коріння утворяться на двох-, трирічних кореневищних пагонах. Після викопування їх звільняють від землі і відокремлюють від куща за допомогою секатора, лопати чи сокири. Поросль має слабку кореневу систему, тому її висаджують не на постійне місце, а на два роки в школку.

Розмноження щепленням. Щеплення черешками роблять навесні різними способами: вприклад, врозщеп і за кору. Найбільш високу приживлюваність дає щеплення за кору, здійснюване під час весняного сокоруху, коли вона добре відстає.

Щеплення черешком найчастіше застосовують для облагороджування кущів ліщини або напівфундука. У цьому випадку пагони куща зрізують на висоті 100…120см і у торець роблять щеплення.

У Північній, Східній і в Центральній Україні у суворі зими іноді сильно ушкоджуються чоловічі сережки, а жіночі квітки залишаються без ушкодження. Для гарантії весняного запилення можна в крону куща фундука черешком прищепити дику ліщину, а ще простіше неподалеку від фундука чи в центрі фундукової плантації посадити кущ дикої ліщини. Наявність в саду декількох сортів фундука теж позитивно впливає на якість запилення жіночих квіточок.

Заготовлюють черешки в березня й зберігають їх у нижній частині холодильника у вологій тканині. Оптимальні строки щеплення черешком: остання декада квітня – перша декада травня.

Розмноження окуліруванням найчастіше застосовують для вирощування штамбових форм фундука. В якості підщепи зазвичай використовують дворічні сіянці ліщини звичайної або напівфундука (вирощеного насіннєвим способом). Сіянці ліщини дають багато порослі, яку варто регулярно зрізати. Тому для штамбової культури фундука найкраще використовувати дворічні сіянці ведмежого горіха, які не дають кореневої порослі. Строки окулірування – остання декада липня й перша декада серпня.

Для захисту черешків від висихання на них, після обв’язки й обмазування зрізів, надягають ковпаки з поліхлорвінілової плівки. Коли бруньки на черешках проростуть, ковпаки не знімають, а тільки розкривають зверху, що сприяє поступовому пристосуванню приростів до зовнішнього середовища. Повністю знімають ковпаки через 10…15 днів.

Техніка щеплення й окулірування потребує досвіду, навиків і часу. Тому на практиці для вегетативного розмноження фундука частіше застосовується розмноження фундука горизонтальними відсадками і дужкою.

Найпростіший спосіб – розмноження поросллю. Для розмноження кущ фундука підсапують пухким ґрунтом, що викликає посилене утворення порослі. Порослеві пагони за літо вкорінюються й восени їх викопують.

У підстави кущів фундука, вирощених на підщепах саджанців дикої ліщини, зазвичай утвориться багато дикої кореневищної порослі. Але не складно повністю позбутися від неї, якщо пересадити щеплений саджанець, заглибивши в землю місце щеплення на 20-25 см.

Починаючи з 3-4-х літнього віки приступають до формування кущів. Відбирають по 8-10 пагонів, розташованих якнайдалі один від одного, які залишають для плодоносіння, дрібну поросль видаляють.

Фундук не любить загущенності, тому що при поганій освітленості значно зменшується врожай. Щороку восени або навесні необхідно видаляти зайву поросль, сухі гілки, попутно піклуючись про омолодження куща, тобто для зміни залишають кілька молодих пагонів.

Технологія вирощування

 

Під фундучні сади грунт орють на глибину 30-40 см. Необхідно враховувати що глибока оранка призначена для вільного розташування кореневої системи, покращення доступу повітря і збереження вологи. Під весняну посадку оранку виконують попередньої восени, а під осінь – навесні. В останньому випадку протягом літа грунт знаходиться під паром, що забезпечує накопичення вологи. Залежно від родючості грунту, рекомендується схема посадки 4х5м, 4х6м, 5х6м або 6х6м. Чим родючіший грунт, тим більш потужним виросте кущ і тим більше місця буде потрібно йому для розвитку та формування врожаю. У Туреччині для підвищення врожайності прийнятий гніздовий метод посадки: садять 5-6 рослин в окружності діаметром 1-1,5 м за схемою 6х6м, але при цьому коренева поросль повністю видаляється і рослина формується в один стовбур.

Фундук споживає багато поживних речовин із грунту і тому для раннього вступу в плодоношення і отримання щорічно рясного врожаю горіхів необхідно обов’язково вносити добрива. Кращим добривом для фундука є гній або компост. Можна поєднувати 2-3 ц. гною на сотку з додаванням 0.5 кг діючої речовини фосфорно-калійних добрив. Особливо важливо зробити гарну зарядку органічними добривами ділянок на крутих схилах. Перед посадкою саджанців у яму вносять 5-6 кг гною.

Кращий строк посадки фундука – осінь, приблизно за місяць до замерзання грунту, можна виконувати посадку і ранньою весною. Саджанці висаджують у ямки 70х70х70 см. При весняній посадці ями копають восени, а для осінньої посадки за 1,5-2 місяці до садіння. Посадку виконують удвох. Одна людина тримає саджанець, розправляє його коріння і ущільнює грунт, друга засипає землею. Коренева шийка повинна бути на рівні поверхні грунту. Саджанці зі слабкою кореневою системою висаджують на 5-6 см нижче кореневої шийки для утворення додаткових коренів. Відразу після посадки саджанця, на постійне місце, його укорочують на 15-20 см від поверхні грунту. За період вегетації рослини поливають 3-4 рази по 20-30 л. кожне.

Рослина ця однодомна, має квітки двох типів: чоловічі, у вигляді сережок, і жіночі – округлі бруньки на кінцях пагонів, звідки в гарну погоду визирають яскраво-червоні щіточки рилець. Цвіте фундук з грудня по березень, коли сприяє цьому погодні умови. Фундук – рослина перехреснозапильна. Тому сади, закладені одним сортом, дають дуже низькі врожаї. При посадці промислових садів необхідно висаджувати 3-6 взаємоопилюючих сортів, розташовуючи їх по черзі через 3-4 ряди. Грунт після закладки саду зберігають у чистому від бур’янів стані.

Починає плодоносити фундук на 4-5 рік, на 5-6 дає промисловий урожай від 10 до 60ц/га. Збирання врожаю починається при настанні технічної стиглості, поки плоди ще не висипалися з обгорток. Гнучкі гілки фундука легко гнуться гачком, тому збір проводиться без драбини.

Хвороб і шкідників, що помітно знижують продуктивність насаджень, в наших умовах фундук поки не має. Але, щоб уникнути несподіванок, не зайве зробити дві профілактичні обробки від горіхового вусача.

Обрізка фундука полягає у видаленні зайвої кореневої порослі, поламаних, слабких, що ростуть усередину, загущуючих крону пагонів і періодичному, приблизно раз на двадцять років, омолодження кущів. Кущ фундука при своєчасному омоложенні живе до 150-180 років не знижуючи врожайність.

ПУБЛІКАЦІЇ ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ ДЛЯ ВАС ЦІКАВИМИ
data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="2" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">

Метки: